SPORTURI  »  HANDBAL  »  TROFEUL CARPAŢI » ROMÂNIA - CROAŢIA 26-23 (12-15)

Chinuitor

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 noiembrie 2008 00:00

România a suferit serios în faţa Croaţiei, care a deplasat la Trofeul Carpaţi echipa secundă

Fără Valeria Beşe, accidentată, şi Steluţa Luca, retrasă, defensiva "naţionalei" României a devenit bulevard. Ne-a demonstrat acest lucru echipa secundă a Croaţiei, care le-a ţinut în şah pe "tricolore" mai bine de o repriză şi jumătate în primul joc de la Trofeul Carpaţi. Nina Jukopila a făcut ce a vrut pe semicercul nostru, marcînd la foc automat. :( Dacă în apărare am suferit serios, nici în atac situaţia nu a stat mai bine. Jocul pe extreme nu a funcţionat deloc, iar pe interi doar Neagu a ţinut ştacheta sus. La pauză scorul era favorabil croatelor, 12-15, şi gîndul că România ar putea ieşi la Europene din grupa morţii, cu Ungaria, Danemarca şi Franţa, părea o utopie.

Nici începutul reprizei secunde nu a fost mai promiţător şi oaspetele s-au distanţat la 4 goluri pe tabelă, 15-19 (42). Luminiţa Huţupan a sunat deşteptarea în tabăra noastră cu un gol din poartă în poartă, 17-19 (45). Treptat elevele lui Radu Voina au pus stăpînire pe joc şi au părăsit parchetul cu capul sus, 26-23. În celălalt meci al primei zile de la Trofeul Carpaţi, Ucraina a învins Germania cu 31-30. "Naţionala" României joacă azi împotriva Ucrainei începînd cu ora 19:00 (în direct, sport.ro).

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”