SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-DANEMARCA 29-29

Corespondenţă din Ungaria » Gheorghe Tadici a răbufnit: "Sînt contestat mereu de nişte ciumpalaci!"

Articol de - Publicat miercuri, 10 decembrie 2014 00:00 / Actualizat marti, 09 decembrie 2014 23:17

Întrebat la conferinţa de presă de după meci dacă îşi va da demisia, antrenorul Gheorghe Tadici a răbufnit. "Sînt întrebat de demisie? De ce să-mi dau demisia? Sînt contestat în ţară de nişte ciumpalaci care nu au treabă cu sportul", a spus tehnicianul.

Tadici regretă enorm punctul pierdut cu Danemarca. "Dacă am fi cîştigat, eram deja calificaţi. E greu să iei un gol cînd mai sînt trei secunde după trei faulturi consecutive. Asta le-am cerut, dar ... E greu de digerat un astfel de rezultat. Fetele, oricum, merită felicitări, au arătat că au mentalitate de învingătoare", a adăugat tehnicianul.

"Ţăcălie este una dintre jucătoarele care au fost mereu contestate, la fel ca şi mine. A făcut un meci mare, extraordinar în atac, plus 50 de minute în apărare. Păcat că a obosit pe final" (Gheorghe Tadici, antrenor România)

Comentarii (19)
billad
billad  •  11 Decembrie 2014, 15:05

Raza de lumina este estompata de Tadici,un antrenor...ba nu, gresesc,un ciumpalac coleric care injura si blestema de ma mir cum mai stau fetele astea cu el.A luat niste decizii de time-out cind fetele erau mai pe val si le-a oprit din elanul care il aveau.Ar trebui sa-si dea demisia chiar daca (bine ar fi ) am lua o medalie.Sa plece din sala si fetele ar juca mai bine

ceaiuri
ceaiuri  •  10 Decembrie 2014, 23:09

inseamna ca are de gand sa antreneze pana iese la..pensie,1pct care nu are nici o valoare daca pierdem in ult meci(deci ultimul atac tb sa se termine cu gol si eram pe..jumatate calificati)facem destule greseli si nu putem emite inca pretentii(tacalie se apara slab,mica nu poate face fata la meciuri de asemenea nivel ,bondar pe centru nu a fost cea mai inspirata solutie,zamfir merita si ea sa joace)cel putin pe final ne-am aparat f slab...

silverchair63
silverchair63  •  10 Decembrie 2014, 23:02

Ca si spectator nu poti sa nu remarci niste lucruri evidente: 1. cu 1 minut si jumatate inainte de final Tadici a cerut time-out si a indicat sa jucam pana la limita pasivului. Tactica a fost gresita, normal era sa indice schema de atac pentru gol; daca ratam si apoi danezele dadeau gol pe atacul lor, inca am mai fi avut 15-20 sec pentru un ultim atac; asa dupa ce am luat gol meciul s-a terminat. 2. in prima repriza cand Romania era pe val si s-a dus de la 13-11 la 16-11, Danemarca era in genunchi si toata lumea se astepta ca Pytlick sa ia time-out, incredibil il la Tadici. Rezultatul? La pauza 16-12. Fiecare time-out Tadici:gol primit. Fiecare time-out Pytlick: 2 goluri marcate. Bun Tadi