SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO CSM a arătat, în fine, ca o echipă cu pretenții în Liga Campionilor după victoria de la Gyor

Handbalistele de la CSM București și staff-ul, bucurie după victorie Foto: Facebook CSM București

Articol de - Publicat duminica, 04 februarie 2024 16:03 / Actualizat duminica, 04 februarie 2024 16:34

Campioana României, CSM București, a făcut un meci grozav la Gyor, impunându-se, 26-24, pentru prima dată pe terenul echipei maghiare. A fost evoluția cea mai bună a formației bucureștene, cu o primă repriză strălucitoare și un final în care nu s-a mai prăbușit.

CSM București a câștigat în deplasare la Gyor, 26-24, și a arătat pentru prima oară în acest sezon ca o formație care depinde doar de ea pentru a-și îndeplini obiectivele.

Urmează ultimele două meciuri cu Bietigheim și Odense, iar dacă CSM București va juca la fel cum a făcut-o în Ungaria, le va câștiga și se va califica direct în sferturile de finală, evitând play off-ul și astfel își va crea un culoar mai accesibil pentru Final 4.

CSM, o repriză de vis

Chiar și fără Crina Pintea, accidentată, CSM București a strălucit mai ales în prima repriză, pe care a încheiat-o cu un avantaj de 6 goluri, 15-9.

Laura Glauser a apărat senzațional, blocând 7 mingi în primele 30 de minute, iar Zaadi, Ingstad și Ostergaard au tins spre perfecțiune și din acest motiv, CSM a făcut cea mai bună repriză în acest sezon al Ligii Campionilor.

A contat enorm și faptul că portarul lui Gyor, Silje Solberg, nu a apărat nicio minge din 14 posibile, iar gazdele nu le-au putut folosi pe Stine Oftedal și Ana Gros, ambele accidentate.

Omoregie și Davidsen au fost decisive!

Cu Neagu ștearsă în atac, care a marcat doar 3 goluri din 8 aruncări, oferind însă pase utile, și cu campioana mondială Zaadi strălucitoare, CSM a reușit să rămână în joc chiar dacă, Gyor a egalat prima dată în repriza secundă în minutul 52 prin Nze Minko, 22-22.

Portarul Marie Davidsen la intrarea în Gyor Arena Foto: Facebook Gyor

CSM a avut forța să reziste și datorită paradelor din finalul partidei ale lui Davidsen și golurilor lui Omoregie și Zaadi. Bucureștencele au obținut prima victorie pe terenul celor de la Gyor, 26-24.

4mingi din 9 posibile a apărat Marie Davidsen în repriza secundă

Zero eliminări la CSM

Campioana României a marcat cele 26 de goluri din 42 de aruncări, dar în același timp a făcut și 22 de erori neforțate și 15 greșeli tehnice.

Prima victorie pentru CSM la Gyor va rămâne în palmares și prin faptul că handbalistele lui Adrian Vasile nu au suferit nicio eliminare.

8goluri din 10 aruncări a marcat Grace Zaadi

CSM va juca etapa următoare cu Bietigheim, în sala Polivalentă, duminică de la ora 17:00, apoi în ultima partidă din grupă, la Odense. Dacă va câștiga ambele meciuri, se va califica direct în sferturile de finală.