SPORTURI  »  HANDBAL  »  FERENCVAROS - CSM BUCUREȘTI

Ferencvaros - CSM București 31-27. VIDEO „Tigroaicele” au clacat în repriza secundă, în ciuda celor 9 goluri marcate de Cristina Neagu! Clasamentul ACUM

Ferencvaros - CSM București. Sursă foto: GSP +14   FOTO
Ferencvaros - CSM București. Sursă foto: GSP

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 ianuarie 2021 18:21 / Actualizat duminica, 10 ianuarie 2021 11:32

CSM București a pierdut în deplasarea cu Ferencvaros, scor 27-31. Șansele „tigroaicelor” la un loc direct calificabil în „sferturi” au scăzut.

Fără 5 jucătoare importante, fără soluție de rezervă pentru Cristina Neagu în inter stânga și împotriva unei echipei aflate în mare formă, CSM București a rezistat eroic până în ultimele 10 minute.

CSM București, eșec în Liga Campionilor la handbal feminin

Startul partidei de la Budapesta le-a aparținut jucătoarelor lui Ferencvaros. Gazdele au condus și cu 4 goluri, dar CSM a intrat în avantaj la vestiare, scor 16-14, pe fondul unor intervenții bune din poartă și al jocului precis făcut de Cristina Neagu.

Lotul subțire, fără soluții de pe bancă, s-a văzut în partea secundă. Ferencvaros a fost mai proaspătă din punct de vedere fizic, s-a apărat agresiv, precis, și s-a distanțat treptat pe tabelă. Cele 9 reușite ale Cristinei Neagu nu au fost suficiente, iar CSM are nevoie de un parcurs fără greșeală pentru a spera la unul dintre primele două locuri din grupa A.

8. Bietigheim8107221-2472

Etapa a 10-a: FTC-CSM 31-27, Kristiansand-Esbjerg 28-28, duminică: Bietigheim-Krim (15:00), Metz-Rostov (17:00)

Ferencvaros - CSM București 31-27

min. 56: Neagu trimite o pasă grea pentru Martin, iar extrema din Spania scapă mingea în afara terenului. 28-26
min. 50: Neagu transformă încă o lovitură de la 7 metri! 24-24
min. 48: Carmen Martin punctează cu o „boltă” perfectă. 23-23
min. 44: CSM duce mingea în extrema dreaptă, iar Dembele nu ratează. 21-22
min. 43: Cristina Neagu este apărată om la om de maghiare. Adi Vasile cere timeout, pentru a contracara strategia gazdelor. 21-21
min. 36: Omoregie apare surprinzător ca al doilea pivot, combină superb cu Neagu și marchează. 17-19

A început repriza secundă!

min. 60: Cristina Neagu aruncă perfect din inter dreapta, bara-gol. Dedu intervine fantastic imediat.  CSM București intră la cabine cu un avantaj de două goluri. 14-16
min. 26: Lazovic schimbă superb direcția, își depășește adversara directă, și înscrie. 13-14
min. 22: Barbora Lazovic ia o acțiune pe cont propriu și egalează. 11-11
min. 20: Extrema dreaptă a „tigroaicelor” produce prima reușită și îl face pe Gabor Elek să ia timeout. 11-10
min. 18: Carmen Martin are procentaj maxim din extremă. 10-8
min. 13: Cristina Neagu marchează al doilea gol, cu o aruncare marcă înregistrată. 7-5
min. 11: Adi Vasile cere primul timp de odihnă al înfruntării. 7-3
min. 6: Defensiva e foarte permisivă, dar Denisa Dedu are 3 intervenții consecutive. 4-3
min. 3: Crina Pintea primește o pasă de la Cristina Neagu și marchează. 2-1

A început partida! Ferencvaros are primul atac.

VIDEO Costică Buceschi avertizează: „Bazându-ne atât de mulți ani pe Cristina Neagu, poate nu ne-am uitat ce creștem în spatele ei”

Început în forță! CSM joacă la Budapesta fără trei jucătoare de bază. 6-1 la meciurile directe cu Ferencvaros

DEZBATERE GSP. CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea, tot la MILA banului public și în 2021! Sunt justificate finanțările de la primării?

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga