SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN

Danemarca a bătut Norvegia în ultima secundă!

Articol de - Publicat marti, 26 ianuarie 2010 00:00

Meciuri dramatice marţi la Campionatul European din Austria. Favoritele s-au impus pe linie, dar după mari emoţii. Danemarca şi Polonia au tremurat cel mai mult, dar la final satisfacţia a fost uriaşă.

DANEMARCA-NORVEGIA 24-23

În derbyul Nordului, Norvegia a chinuit groaznic Danemarca. A condus la pauză cu 15-11, apoi a păstrat diferenţa pînă în minutul 38, la 18-14. Campionii Europei şi-au revenit însă uşor-uşor, au egalat în minutul 56, 22-22, dar Tvedten a readus Norvegia în avantaj: 23-22. Tot Havard Tvedten avea însă să fie omul negru pentru echipa sa, ratînd cînd mai erau 30 de secunde o aruncare de la 7 metri. Danemarca a plecat pe atac, a scos o aruncare de la 7 metri, transformată de Anders Eggert, care a trimis mingea cu boltă peste portarul Steinar Ege.

POLONIA-CEHIA 35-34

Polonezii au trecut şi ei prin aceleaşi chinuri în faţa cehilor. Fără şanse la semifinale, cehii au jucat dezinvolt, fără teamă şi au fost aproape de încă un rezultat mare. Au condus la pauză cu 18-17, iar apoi pe finalul partidei au revenit uluitor de la 27-30. La 35-33 vicecampioana lumii din 2007, Polonia, s-a crezut învingătoare. Mai era doar un minut de joc. Cehii au marcat însă imediat şi polonezii au pierdut mingea. Noroc cu portarul Slawomir Szmal care a ieşit la intercepţie şi scorul a rămas 35-34.

În rest, favoritele s-au impus clar, dar semifinalistele nu se cunosc încă. Şase echipe visează la un loc în careul de aşi, cele mai mari şanse avîndu-le Polonia, iar cele mai mici Spania.

REZULTATE

GRUPA I

Islanda-Rusia 38-30 (19-10)

Croaţia-Austria 26-23 (11-10)

Norvegia-Danemarca 23-24 (15-11)

CLASAMENT

1. Croaţia 7p, 2. Islanda 6p, 3. Danemarca 6p, 4. Norvegia 4p, 5. Austria 1p, 6. Rusia 0p.

GRUPA II

Slovenia-Franţa 28-37 (18-17)

Germania-Spania 20-25 (9-14)

Polonia-Cehia 35-34 (18-19)

CLASAMENT

1. Franţa 7p, 2. Polonia 7p, 3. Spania 5p, 4. Slovenia 2p, 5. Cehia 2p, 6. Germania 1p.

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă