SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - SUEDIA 24-29 (14-16)

Dezastruos!

Articol de - Publicat joi, 16 octombrie 2008 00:00

Jocul României la GF World Cup e de nerecunoscut. "Tricolorele" au pierdut în faţa Suediei, echipă pe care o bătuseră mereu din 2004 încoace

Probleme mari pentru antrenorul Radu Voina, numit doar de o lună la cîrma "naţionalei" României! În primele două meciuri disputate la Cupa Mondială din Danemarca, România a fost învinsă la scor de Norvegia şi Suedia, fără să aibă replică!

După eşecul în faţa campioanei olimpice, Norvegia, 23-30, România a pierdut ieri lamentabil şi cu Suedia, echipa în faţa căreia ieşise victorioasă în precedentele şase dispute, iar una se terminase la egalitate. Practic, cu Gheorghe Tadici pe banca tehnică, predecesorul lui Radu Voina, Suedia nu cîştigase niciodată în faţa "tricolorelor"! Disputa de aseară, de la Aarhus, contra scandinavelor, nu a avut istoric. Suedia s-a desprins din start, la 4-0 şi 5-1. A urmat însă cea mai bună perioadă ale "tricolorelor". Paula Ungureanu, portarul readus la echipa naţională după trei ani de pauză, a apărat tot ce se putea şi Suedia nu a marcat vreme de 12 minute! România nu a reuşit însă prea multe. A egalat la 6, dar scandinavele s-au trezit la timp. S-au desprins iar la două goluri şi au intrat la cabine cu această diferenţă: 16-14.

Dezastrul a început în repriza a doua. Cu o apărare visătoare şi cu o ofensivă penibilă, România a asistat neputincioasă la desprinderea Suediei: 20-13 (minutul 38). Radu Voina a cerut time-out, le-a vorbit în continuare calm elevelor sale, dar situaţia nu s-a îndreptat. Suedia a cîştigat cu 29-24, fără să tremure vreun pic, eliminînd, practic, România de la Cupa Mondială, înaintea meciului de azi contra Germaniei, de la ora 15:00.

România 24 (14)
Elisei 7, Stanca 6, Geiger 3, Amariei 2, Maier 2, Cioarec 1, Brădeanu 1, Lecuşanu 1, Manea 1. Antrenor: Radu Voina

Suedia 29 (16)
Torstenson 5, Boson 5, Utkovici 5, Ahlm 5, Helgesson 3, Holmgren 2, Gullden 1, Flogman 1, Skogsberg 1, Malici 1. Antrenor: Per Johansson

"Atitudinea e supărătoare!"
Radu Voina, antrenorul "naţionalei" României, s-a arătat dezamăgit de evoluţia echipei României. "Pe lîngă eşec, supărătoare e atitudinea întregii echipe. Nu am văzut jucătoarele punînd suflet în apărare, vrem să facem totul cu posibilităţi de exprimare reduse. Fetele nu au înţeles că trebuie să jucăm colectiv, nu fiecare pentru fiecare. Cu atitudinea asta negativă, nu putem face nimic", a declarat Radu Voina. El le-a evidenţiat doar pe portarul Paula Ungureanu şi pe extrema Valentina Elisei. "Sper să arătăm o altă faţă contra Germaniei azi, să intrăm în ritmul competiţiei", a încheiat Voina.

Tomas Ryde a fost la meci
Danezul Tomas Ryde, fostul tehnician al Viborgului, cel care a refuzat "naţionala" României pe motiv că nu este lăsat să plece de patronul firmei de consultanţă la care este angajat, a fost prezent aseară la meciul dintre România şi Suedia. El a discutat chiar cu Radu Voina şi cu jucătoarele, schimbînd cîteva detalii tehnice cu oficialii români. Preşedintele FRH, Cristian Gaţu, a spus recent că nu a renunţat la ideea de a aduce un antrenor străin pe banca României.

Sârbii au izbucnit la adresa lui Bellingham » Gestul englezului, taxat aspru: „Rușinos! Marii fotbaliști nu fac așa ceva”