SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA ROMÂNIEI

Dinamo București a făcut eventul la handbal masculin pentru a patra oară în istorie

Articol de - Publicat duminica, 19 mai 2024 16:43 / Actualizat duminica, 19 mai 2024 19:38

Dinamo București a câștigat Cupa României, trecând duminică în finală de CSM Constanța cu 23-19 (10-10). Un trofeu care a venit după ce echipa din Ștefan cel Mare își asigurase și titlul de campioană.

Dinamo București s-a pregătit în acest final de săptămână în Cupa României pentru Final Four-ul EHF European League, care va avea loc între 25-26 mai la Hamburg.

Campioana a avut două meciuri asemănătoare, cu un început dificil și cu o desprindere pe final. Sâmbătă a trecut de CSM București cu 38-30 în semifinale, iar duminică a învins-o în finală pe deținătoarea Cupei României, CSM Constanța, cu 23-19.

Miercuri au făcut egal în campionat, 32-32, iar în finala Cupei României cele două formații au oferit un duel fizic în care Dinamo a reușit să se desprindă abia în minutul 56.

CSM Constanța, care a avut numeroase absențe, a început bine meciul, ținându-și adversara departe de poartă în propria sală. Handbaliștii lui George Buricea au marcat trei goluri în primele șase minute, în timp ce Dinamo a spart gheață prin Stanislav Kasparek în minutul șapte.

După ce au egalat, campionii ultimelor opt ediții nu au reușit să se desprindă. Golurile au fost puține, eliminări destul de multe, scorul la pauză fiind 10-10.

Va călca Iga Swiatek pe urmele Serenei Williams și ale lui Rafael Nadal? Roland Garros, următoarea țintă
ROLAND GARROS

Dinamo, desprindere târzie

Nici după pauză nu s-au lămurit lucrurile, portarul Dan Vasile reușind să o țină pe Constanța aproape de Dinamo. Desprinderea a venit în ultimele patru minute, când handbaliștii constănțeni au cedat fizic. Dinamo s-a dus la 20-18, apoi diferența a tot crescut până a ajuns la 23-19.

Principalii marcatori ai partidei au fost Akimenko 4 goluri, Kuduz 4, Rosta 4, pentru Dinamo, respectiv Nikolic 4, pentru CSM Constanţa.

Finala mică a fost câștigată de CSM București, care a trecut duminică de Minaur Baia Mare cu 26-24 (13-11).

Cu toată atenția spre Hamburg

Dinamo a cucerit pentru a opta oară Cupa României după succesele din 1979, 1982, 1988, 2017, 2020, 2021, 2022. Este, de asemenea, al patrulea event reușit de formația din Ștefan cel Mare, care s-a mai impus în Cupă și campionat în 2017, 2021 și 2022.

Cu trofeele din întrecerea internă acontate, echipa antrenată de Xavi Pascual se va concentra acum pe ultima provocare a sezonului, Final Four-ul EHF European League, unde o va întâlni în semifinale pe SG Flensburg-Handewitt, pe 25 mai.

CSM București, campioana României pentru a șaptea oară » Adi Vasile, criptic privind viitorul său: „Aveți răbdare!”
LIGA FLORILOR
Jannik Sinner a revenit la antrenamente cu o săptămână înainte de Roland Garros
Roland Garros

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute
Tenis

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring