SPORTURI  »  HANDBAL  »  PRELIMINARIILE CE / UCRAINA - ROMÂNIA 27-27 (18-14)

Doar egal în Ucraina pentru handbalistale române » Nemulţumitor

Cristina Neagu, Neagu, Oltchim Rîmnicu Vîlcea, România

Articol de - Publicat joi, 01 aprilie 2010 00:00

România a făcut egal în Ucraina şi e favorită la cîştigarea grupei de calificare la Euro 2010

"Naţionala" României nu a putut învinge la Zaporojie. A făcut o primă repriză foarte slabă, dar şi-a revenit în partea a doua.

Derbyul Estului din grupa 1 de calificare la Euro 2010, între Ucraina şi România, s-a terminat nedecis: 27-27. Aseară, la Zaporojie, gazdele au jucat cu multă ambiţie, dorind să învingă România. "Tricolorele" le-au ajutat prin evoluţia din primele 30 de minute. Ucraina a condus la pauză cu 18-14!

În faza defensivă, româncele au fost de nerecunoscut, iar în atac, s-a ratat exasperant. "Am făcut o repriză dezastruoasă. Evoluţia fetelor a dezamăgit, au fost prea multe greşeli individuale", a declarat antrenorul Radu Voina. Acesta şi-a certat la cabine elevele şi atitudinea lor s-a schimbat. Apărarea a fost punctul forte, iar Paula Rădulescu a închis poarta. România a egalat, a condus chiar cu un gol, dar pe final a avut iar emoţii. În ultimul minut, Neagu a făcut însă o intercepţie şi a egalat, meciul încheindu-se 27-27.

"Sînt foarte nemulţumit. Atitudinea fetelor nu a fost cea pe care mi-o doream. Abia în repriza a doua am jucat mai aproape de adevărata valoare. La Buzău, în retur, trebuie să ne spălăm păcatele", a adăugat Voina.

Ucrainencele slab
Dintre cele trei ucrainence de la Oltchim, doar Regina Şimkute a jucat mai bine în "naţionala" Ucrainei. Centrul echipei a fost şi cel mai mult folosită dintre "vîlcence". Pidpalova şi Vaşciuk au jucat foarte puţin.

S-au întors azi noapte
"Naţionala" României a plecat imediat după meci de la Zaporojie, deplasarea fiind făcută cu un charter de pe aeroportul din Bacău. Lotul "tricolor" a aterizat aseară la ora 23:30, la Bacău, şi a ajuns trei ore mai tîrziu la Buzău, acolo unde sîmbătă, de la ora 12:00, e programat jocul retur. România mai are de disputat apoi, în grupa 1, meciul cu Portugalia, din deplasare, pe 26 mai, şi cu Elveţia, la Sighişoara, pe 29 mai.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”