SPORTURI  »  HANDBAL  »  THURINGER-HCM BAIA MARE, AZI, ORA 18:00, DIGI1, DOLCE1

Doar victoria contează » HCM Baia Mare caută un succes pe terenul lui Thuringer pentru a spera la ”sferturi”

Articol de - Publicat sambata, 16 ianuarie 2016 00:00

HCM Baia Mare are nevoie de succes pe terenul campioanei Germaniei pentru a păstra șanse de calificare în ”sferturi”.

HCM speră ca azi, în Wiedigsburghalle, arena de 2.218 locuri unde Thuringer joacă meciurile de Ligă, să bifeze al doilea succes din grupă.

"Este un meci extrem de important. Va trebui să alergăm foarte mult pentru că nemțoaicele au o echipă mobilă. Campioana Franței a luat un punct la Thuringer, iar ca să păstrăm șanse de calificare, va trebui să cîștigăm", a declarat antrenorul Aurelian Roșca pentru site-ul clubului băimărean.

Thuringer își joacă și ea ultima șansă de calificare, doar victoria menținînd echipa pregătită de Herbert Muller în cursa pentru locul 4. Golgeterul nemțoaicelor în actuala ediție a Ligii este Eliza Buceschi, fosta jucătoare de la HCM, care a marcat 35 de goluri.

Cele două echipe s-au mai întîlnit în ediția 2013-2014 a Ligii, Thuringer cîștigînd cu 36-29, iar Baia Mare doar cu 20-19.

1. Rostov Don 5 5 0 0 125-113 10
2. FTC Budapesta 5 3 1 1 147-129 7
3. Larvik HK 5 3 0 2 132-123 6
4. Fleury 5 1 2 2 133-143 4
5. HCM Baia Mare 5 1 0 4 128-135 2
6. Thuringer 5 0 1 4 122-144 1

* primele patru clasate se califică în "optimi"
Etapa actuală: FTC-Larvik (azi, 17:00), Fleury-Rostov (duminică, 17:15)

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”