SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

Dunărea Brăila „curge” spre grupele EHF European League! » Victorie în ultima secundă în deplasare cu Borussia Dortmund

HC Dunărea Brăila sărbătorind cu suporterii Foto Ionuț Nedelcu +6   FOTO
HC Dunărea Brăila sărbătorind cu suporterii Foto Ionuț Nedelcu

Articol de - Publicat luni, 13 noiembrie 2023 14:05 / Actualizat luni, 13 noiembrie 2023 14:06

Dunărea Brăila s-a impus cu 25-24 în fața echipei germane Borussia Dortmund, în manșa tur din barajul pentru grupele Cupei EHF European League. Returul e programat duminică, 19 noiembrie, pe teren propriu

Meciul dintre Dortmund și Brăila a fost un adevărat derby în această fază a competiției. Ambele echipe, cu pretenții la calificarea în grupele EHF European League, au jucat un handbal de bună calitate, rezultând un meci extrem de echilibrat și spectaculos.

Brăila și Borussia, echilibru până în final!

În prima repriză, Dunărea Brăila a ținut echilibrul, a condus cu 12-10, dar la pauză Dortmund a intra cu un avantaj minim, 15-14. P

artea a doua a jocului a fost la fel de strânsă, ambele echipe au condus pe rând la un gol diferență, dar în minutul 55 gazdele s-au distanțat la două puncte, 23-21 prin reușita lui Campos Costa. Brăila a revenit grație golurilor bifate de Mireya Gonzalez și Kristina Liscevic, dar ultimul minut a fost cu adevărat nebun.

Foto Ionuț Nedelcu
+2 FOTO

Mireya Gonzalez și golul victoriei!

Dortmund a marcat pentru 24-23 prin Kusian în secunda 9, Liscevic a egalat pentru Brăila în secunda 22, Kusian a ratat după timeout în secunda 54 și imediat pe contră, Gonzalez a adus victoria pentru Brăila cu o aruncare perfectă sub bară în ultima secundă.

A închis tabela la 25-24 pentru formația pregătită de danezul Jan Leslie.

După golul victoriei, cei aproximativ 150 de români prezenți în sala din Dortmund și-au eliminat emoțiile de final și au creat o atmosferă de mare sărbătoare.

„A fost un meci intens între două echipe bune. E oarecum păcat, dacă pot spune, că două echipe de acest calibru se întâlnesc în turul 3. Ne bucurăm că am câștigat acest meci într-o atmosferă foarte frumoasă. Nu e deloc ușor să joci la Dortmund, un club cu o foarte mare tradiție în sporturile de echipă.

Fetele au muncit enorm pentru victorie și au luptat până la final. Mulțumim atât galeriei care a parcurs cu noi acest drum, cât și românilor stabiliți în Germania care au fost alături de noi la acest meci”, a declarat pentru GSP președintele clubului Dunărea Brăila, Adrian Manole.

Jucătoarele salură suporterii care le-au susținut la Dortmund Foto Ionuț Nedelcu

La 60 de minute de grupe!

Portarul Dunării Brăila Elena Șerban a apărat 15 mingi din 37 de aruncări, iar cele mai multe goluri au fost marcate de Nadia Mohamed și Mireya Gonzalez, ambele cu 5 reușite. De la Dortmund cele mai multe goluri le-au înscris Lisa Antl și Frida Ronning, ambele cu 4.

Meciul retur dintre Dunărea Brăila și Borussia Dortmund se va juca duminică de la ora 17:00 și va fi transmis în direct de televiziunea Digi Sport. Pentru a se califica în grupele competiției, Brăila nu trebuie să piardă meciul de pe teren propriu.