SPORTURI  »  HANDBAL  »  UNGARIA-ROMÂNIA 28-28 (13-15)

Entuziaste!

Articol de - Publicat sambata, 19 iulie 2008 00:00

România a reuşit să ţină în şah Ungaria la Nyiregyhaza

20 de zile mai sînt pînă la JO

Veşti bune de pe frontul de vest! "Naţionala" lui Tadici şi Muşi îşi arată colţii cu doar 20 de zile înainte de începerea Jocurilor Olimpice de la Beijing. Aseară, la Nyiregyhaza, într-un meci de pregătire, România şi Ungaria au terminat la egalitate, 28-28. Maghiarele au vrut cu orice chip să cîştige meciul, sătule să o tot încaseze de la "tricolore". De altfel, din ultimele şase dispute, Ungaria a cîştigat una singură, iar România trei.

Motivate însă, dorind să plece în China cu moralul ridicat, româncele au intrat decise pe teren şi s-au desprins rapid la 5-1 (minutul 7) şi mai apoi la 10-3 (minutul 13). Pînă la pauză însă, gazdele şi-au revenit, impulsionate de jocul excelent al viitoarei jucătoare a Oltchimului, Gabriella Szucs.

Tot România a intrat la cabine în avantaj: 15-13. În partea a doua, Tadici a luat foc pe margine, excedat de desele greşeli ale arbitrelor Pech şi Vagvolyi. Acestea au lăsat România în doar patru jucătoare de cîmp în minutul 44 şi unguroaicele au reuşit să se desprindă: 22-20. "Tricolorele" nu au cedat însă şi, în ciuda deciziilor ilare ale arbitrelor, care au continuat, au egalat de fiecare dată, demonstrînd că au nervi tari.

În ultimul minut am avut chiar şansa să cîştigăm, dar handbalistele noastre s-au grăbit şi au pierdut balonul, totul încheindu-se la 28-28.

Al treilea egal

Înaintea Campionatului Mondial din Rusia 2005, România a jucat un meci de verificare în Ungaria, la Szekesfehervar, partidă încheiată nedecis: 20-20. Apoi, în 2007, tot înaintea CM din Franţa, cele două formaţii s-au întîlnit din nou, la Gyor. Şi atunci scorul final a fost egal, 32-32. La ambele turnee finale amintite România a jucat cîte o finală, finala mare la Sankt Petersburg şi cea mică la Paris.

Vin la Poiana Braşov

"Naţionala" României va reveni azi în ţară, Tadici şi Muşi urmînd să-şi ducă elevele la Poiana Braşov. De acolo, "tricolorele" vor pleca în Franţa, pe 23 iulie, ele disputînd ultimele meciuri de verificare la Albertville, contra Rusiei, Braziliei şi Franţei.

Ungaria 28 (13)

Gorbicz 12, Szucs 5, Kovacsics 4, Tomori 2, Hornyak 2, Verten 2, Benadett 1.
Antrenor: Hajdu Janos

România 28 (15)

Senocico 9, Brădeanu 4, Elisei 3, Meiroşu 3, Neagu 2, Bîrsan 2, Stanca 1, Olteanu 1, Lecuşanu 1, Amariei 1, Maier 1.
Antrenor: Gheorghe Tadici

Răzvan Raț, bulversat de Edi Iordănescu: „Nu-l înțeleg. De parcă nu s-ar mai prezenta Ucraina la meci”
Nationala
Bătaie GENERALĂ pe străzi înainte de Serbia - Anglia! » Noi scene BRUTALE la Euro: huliganii englezi i-au atacat pe sârbi la terase