Comentarii (25)
cristinaco71
cristinaco71  •  29 Ianuarie 2014, 12:04

Aceasta finala a fost un ADEVARAT SPECTACOL!!! Am savurat fiecare secunda iar la sfarsit am oftat....ca s-a terminat prea repede!

bumbalache
bumbalache  •  27 Ianuarie 2014, 21:58

Les indestructibles ! Xce comentariu nu prea isi are rostul. Este echipa care a dominat handbalul in ultimii 10 ani. Unu mic totusi: Karabatic, Abalo si Omeyer vin din alta lume. Toti zic ca Danemarca n-a miscat in primele 10 minute. In minutele alea Omeyer a scos zece suturi !!!! Atacul a facut restul.

alexbibirica1
alexbibirica1  •  27 Ianuarie 2014, 11:51
Postat de lenan pe 26 Ianuarie 2014, 20:51

danezii s-au batut singuri: portari inexistenti (in prima repriza procentaj aproape nul), atacanti care trageau mai lejer decit fetele tinere, in fine, nimic n-a mers. nici joc combinativ (asta era punctul forte), nici pe extreme, nimic. in a doua repriza si-au mai revenit, insa doar putin. daca jucau cum au facut-o cu croatii, alta e soarta meciului franta n-a jucat extraodinar, a jucat bine, atit.

pai cand in primele 10 minute era scorul 10-4 ... era clara treaba ,determinarea s'a vazut doar in tabara franceza ,care m'a incantat ! senzational au jucat "Les Bleus"

calinescupoliiasi
calinescupoliiasi  •  27 Ianuarie 2014, 11:21
Postat de goghe pe 27 Ianuarie 2014, 11:11

Scandinavia este considerata o regiune culturala - din care fac parte Norvegia, Finlanda, Suedia, Danemarca si cele doua insule Islanda si Faroe - ex-teritorii dominate pe rind. Peninsula Scandinava este o denumire geografica .....

ceva in genul nostru cu Balcanii, toti ne numesc "balcanici" , desi pe harta nu prea facem parte din regiunea asta.

goghe
goghe  •  27 Ianuarie 2014, 11:11
Postat de jediklaus pe 27 Ianuarie 2014, 08:02

Am văzut prima repriză si am fost de-a dreptul stupefiat de lipsa de reactie a gazdelor, fată de jocul excelent al francezilor. Parcă Franta era cea care juca acasă, în fata a 14.000 spectatori, asa de bine si de precis jucau ”cocosii”. Cât priveste comentariul de la TVR, nu pot să înteleg de ce nu mai avem comentatori care să-si păstreze obiectivitatea?! Pe lângă faptul că au spus despre danezi că sunt ”scandinavi” (desi Danemarca nu face parte din Peninsula Scandinavă!), comentatorul a fost exagerat de extaziat la golurile francezilor, de parcă salariul de la TVR venea din Franța. Înteleg că poti avea afinităti, dar când esti comentator, asa ceva nu este permis.

goghe
goghe  •  27 Ianuarie 2014, 11:05
Postat de s0ny18 pe 26 Ianuarie 2014, 21:59

toti se bat singuri !!! numai aia de castiga sunt niste norocosi care intalnesc echipe ce se bat singure. Franta s-a distrat cu nordicii... nu a fost nici macar un moment in care s-a pus in discutie castigatoarea. In momentul de fata nu exista o echipa care sa fie nici macar in apropierea frantei ca valoare ! daca astia nu faceau niste magarii ce au fost dezvaluite (o parte si doar despre club) Franta nu pierdea pana acum nici un turneu la care participa.

Ai vazut un meci din tot campionatul si gata, cum le stii pe toate! Franta s-a cam tarat sa ajunga in semifinale. In grupa semifinala si-au luat-o de la Suedia scurt, si au avut nevoie de "doua maini de ajutor" sa treaca de croati ca sa ajunga in semifinale .... Vezi si alte meciuri inainte de a ajunge la concluzii ieftine

maistor_kokir
maistor_kokir  •  27 Ianuarie 2014, 08:04
Postat de adi_stelistul pe 27 Ianuarie 2014, 07:25

E foarte ciudat ce se intampla cu danezii in ultima partida, cea decisiva. Anul trecut Spania i-a nenorocit in finala CM , 16 goluri diferenta, acum Franta i-a batut la 9 goluri acasa. Cred ca le tremura genunchii pur si simplu. Altfel cum poti sa-ti explici ca sufera cele mai umilitoare infrangeri exact in meciurile cele mai importante?

anu trecut danezii au fost praf si in atac si in aparare,cu franta n-au contat in aparare,e imposibil sa primesti 41 de goluri intr-o finala pe teren propiu ... pe mine asta m-a incantat la culme , felul cum au jucat in atac francezii,au dat gol in toate modurile posibile,gol cu spatele la poarta,gol cu saritura in semicerc,gol din aeriana sau gol dupa pase in viteza pe la spate ... la partea "negativa",comentatorii care pe langa unele greseli de concentrare au reamintit din nou de handbalul romanesc,cum ca-i invatzam candva pe francezi,iar acum noi am fi uitat handbalul ... adevarul e ca noi n-am uitat handbalul,doar ca handbalul care-l stim se preteaza exact acelor vremuri demult

Postat de sorineldumitru pe 26 Ianuarie 2014, 23:50

In legatura cu danezii cam ai dreptate, dar francezii chiar au jucat extraordinar. Au realizat cateva succesive care chiar te lasau cu gura cascata. Plus golul de la finalul primei reprize, chiar e greu sa joci cu o echipa intr-o astfel de forma.

si eu am vrut sa cistige franta, imi pare rau insa ca nu a fost o finala mai frumoasa. pina la urma ramin semifinalele cele mai frumoase, ca amindoua au fost!