SPORTURI  »  HANDBAL  »  DANEMARCA - ROMÂNIA 39-28

Interzis în finală! » Junioarele României au fost învinse în semifinale de Danemarca, scor 28-39

Nicoleta Safta nu a putut face nimic pentru a preveni eliminarea României.

Articol de - Publicat duminica, 26 august 2012 00:00 / Actualizat sambata, 25 august 2012 22:29

România a ratat calificarea în finala Mondialului din Muntenegru, fiind învinsă de Danemarca. La fel ca acum şase ani, cu generaţia Cristinei Neagu.

Reprezentativa de junioare a României a ratat şansa de a se bate pentru titlul mondial după ce a pierdut aseară, în semifinale, în faţa Danemarcei.

"Tricolorele" au început bine partida, au condus pînă în minutul 15, chiar şi cu trei goluri diferenţă, dar nordicele au revenit imediat. Echilibrul s-a păstrat 25 de minute, dar Danemarca a intrat la pauză cu patru goluri avantaj: 19-15.

În partea a doua, echilibrul s-a rupt complet, româncele negăsind soluţii în faţa atacurilor adversarelor. Danezele s-au distanţat la 7, 8 şi chiar 10 goluri distanţă. S-a încheiat 39-28, un scor care vorbeşte clar despre diferenţa de valoare din teren.

Au marcat pentru România: Pricopi 5, Safta 5, Constantinescu 4, Tănăsie 4, Tiron 3, Perianu 3, Gavrilă 1, Cioca 1, Cîrjan 1 şi Orşivschi 1.

"Tricolorele" vor juca azi pentru bronz, de la ora 17:00.

La fel ca în Canada
Acum şase ani, generaţia Cristinei Neagu a jucat pentru prima dată într-o semifinală de Campionat Mondial, la junioare. Era chiar prima ediţie, găzduită de oraşul canadian Sherbrooke. Danemarca a oprit România în drumul spre finală, dar atunci doar după prelungiri, 34-32!

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!