SPORTURI  »  HANDBAL  »  KRIM LJUBLJANA - CSM BUCUREȘTI 28-26

CSM București, înfrângere surprinzătoare cu Krim în ultimul meci din grupele Ligii » Cu cine vor juca „tigroaicele” și Rapid în următoarea rundă

Articol de - Publicat duminica, 12 februarie 2023 16:25 / Actualizat duminica, 12 februarie 2023 17:09

Deși pornea cu prima șansă la victorie, CSM București a fost învinsă de Krim Ljubljana, 26-28, și ratează locul 1 în grupele Ligii Campionilor, urmând a avea un culoar mai dificil spre Final 4.

• DATELE-CHEIE: CSM București a terminat grupa A pe locul 2 și e calificată deja în sferturile Ligii Campionilor
  • „Tigroaicele” vor juca în sferturi cu învingătoarea meciului din play-off dintre Esbjerg și Brest. Returul va avea loc la București
  • Rapid va da în play-off-ul pentru sferturi de Krim Ljubljana. Turul are loc în deplasare (18-19 martie), iar returul acasă (25-26 martie). În sferturi ar urma să joace cu Vipers Kristiansand, iar returul va fi în deplasare
Rapid, victorie cu Lokomotiva Zagreb, în ultima etapă din grupele Ligii Campionilor » Adversar tare în play-off
RAPID - LOKOMOTIVA ZAGREB

Krim Ljubljana - CSM București 28-26

• min. 60: Final de meci. Krim Ljubljana - CSM București 28-26
  • min. 55 (27-25) Cu 5 minute înainte de final, Krim reușește să mențină avantajul obținut în startul reprizei.

Clasament final al Grupei A

CSM București era superfavorită cu o cotă de 1.26 la victorie, față de 5.20 cât avea Krim, dar a avut o prestație modestă și a ratat victoria care îi asigura locul 1.

CSM București a avut un start greu de meci, cu doar un gol în primele 8 minute. Ulterior, echipa antrenată de Adrian Vasile a echilibrat jocul, iar în minutul 21 a reușit egalarea. În finalul primei reprize, CSM a condus la două goluri, 13-11, iar scorul la pauză a fost 14-13 pentru „tigroaice”.

Imediat după pauză, Krim a întors scorul. A făcut 16-14 și a preluat conducerea jocului. CSM București a reușit să egaleze, 21-21, dar tot jucătoarele de la Krim au jucat mai bine și au obținut victoria care le menține în Liga Campionilor.

Medicii i-au amputat picioarele maestrului Roman Kostomarov, campion olimpic la patinaj artistic: „Acum ne luptăm să-i salvăm mâinile”

Amendat cu 40.000 de dolari de NBA pentru „no homo”: „Limbaj disprețuitor și denigrator”