SPORTURI  »  HANDBAL  »  EL CLASICO ÎN HANDBAL

Gyor - Oltchim 25-25 » Galacticele sînt cu un pas în finala Champions League

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 aprilie 2010 00:00

Rezultat remarcabil pentru elevele lui Voina. Vîlcencele au remizat pe terenul lui Gyor şi au înclinat serios balanţa în favoarea lor în lupta pentru accederea în finala Ligii Campionilor.

Returul se va disputa peste o săptămînă, la Rm. Vîlcea. Gyor nu a pierdut un meci în sala proprie de 2 ani. Zvezda a cîştigat în 2008, 27-21, tot în semifinalele Ligii.

- 10.000 de euro e prima de calificare în finala Ligii Campionilor pentru vîlcence, Gyorul nu are primă de calificare decît în cazul în care va cîştiga trofeul.

Cu o oră înaintea partidei, 80 la sută dintre cei peste 8.000 de cititori care au votat pe siteul GSP.ro cred că echipa antrenată de Radu Voinea va trece de Gyor şi va juca finala Ligii Campionilor.

Minutul 1: Arbitrul a fluierat startul duelului Gyor-Oltchim

Minutul 1: Puşcaşu deschide scorul

Minutul 4: Gyor egalează prin Aurelia Brădeanu

Minutul 4: Puşcaşu duce scorul la 2-1 pentru Oltchim

Minutul 5: Înscrie din nou Brădeanu, din aruncare de la 7 metri.

Minutul 19: Gyor se distanţează iar 9-7

Minutul 19: Trei goluri avantaj pentru unguroaice.

Minutul 30: Cristina Neagu egalează de la 7 metri

Minutul 30: Oana Manea le aduce pe vîlcence în avantaj în ultima secundă a primei reprize.

Minutul 59: Înscrie Gyor. 24-25

Minutul 60: Egalitate la Gyor şi fluier final. Vîlcencele sînt cu un pas în finala Champions League