SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / HCM CONSTANŢA - HC ST. PETERSBURG 29-28

Noroc cît Rusia! HCM Constanţa a învins printr-un gol înscris cu trei secunde înainte de final

Articol de - Publicat vineri, 19 noiembrie 2010 00:00

Campioana României a tremurat serios pentru a doua victorie în grupa D a Ligii Campionilor.

HCM Constanţa a condus la pauză cu 16-13 şi a fost mereu în faţa adversarei la două-trei lungimi diferenţă. Pe final însă, "marinarii" erau să se înece. Ruşii au egalat în minutul 56 la 25  şi au instaurat groaza în Sala Sporturilor din Constanţa.

Şi ca totul să fie precum în filmele lui Hitchcock, cu mai puţin de două minute înainte de final s-a blocat şi tabela. Adzici s-a grăbit la 28-27, cînd mai erau 30 de secunde şi a aruncat pe lîngă. Imediat ne-a taxat Poliakov şi tot castelul construit cu migală de Popescu, Stavrositu, Băiceanu, Toma, Sadoveac s-a dărîmat. Eroul avea să fie însă Alexandru Sabou. Extrema stînga a ţîşnit spre poartă şi cu trei secunde înainte de final l-a învins pe veteranul Kostigov.

S-a terminat 29-28, un rezultat care menţine Constanţa pe locul 4 în grupă, ultima poziţie ce asigură calificarea în "optimi".

"M-am dus spre poarta ruşilor şi nu m-am mai gîndit cum să arunc la ultima aruncare. Am dat tare cu speranţa că voi înscrie"