SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

Paradoxul Mondialului de handbal » A pierdut în runda decisivă, dar s-a calificat în „sferturi”

Cehia a pierdut meciul cu Brazilia, scor 27-30, dar s-a calificat în „sferturile” Campionatului Mondial de handbal feminin. A profitat de eșecul suferit de rivala directă Spania, 21-29 cu Olanda.

Articol de - Publicat duminica, 10 decembrie 2023 19:12 / Actualizat duminica, 10 decembrie 2023 20:39

Cehia a învins o singură adversară cu adevărat periculoasă la Campionatul Mondial, 30-22 cu Spania. A fost suficient pentru a avansa în faza sferturilor de finală.

Două jucătoare au fugit din cantonamentul echipei de la CM de handbal feminin și sunt de negăsit » Naționala scrie istorie fără ele
CM feminin

Olanda trimite Cehia în „sferturile” Campionatului Mondial de handbal feminin

Cehoaicele nu și-au făcut treaba astăzi, au cedat în fața Braziliei, scor 27-30, și au rămas la mâna ultimului meci din grupă.

Era nevoie ca Olanda, liderul cu victorii pe linie, să câștige și în fața Spaniei. Batavele s-au apărat remarcabil și fără să forțeze s-au impus cu 29-20.

Astfel, Cehia, Brazilia și Spania au încheiat grupa principală la egalitate, toate cu 6 puncte. Egalitatea s-a menținut și la meciurile directe, unde toate 3 aveau o victorie. Departajarea s-a făcut la golaverajul din meciurile directe, unde câștigătoare a ieșit Cehia.

11 goluria marcat Marketa Jerabkova în eșecul suferit de Cehia cu Brazilia. Este cea mai bună marcatoare a Mondialului, cu 46 de goluri. Buceschi ocupă poziția secundă, cu 35 de reușite

Pentru a doua oară în istorie, după ediția din 2017, Cehia avansează în sferturile de finală la un Campionat Mondial. Acolo va da peste învingătoarea șocului Norvegia - Franța.

Olanda, câștigătoarea grupei principale 4, va juca în faza următoare cu pierzătoarea dintre Norvegia și Franța.

• Cehia - Congo » 32-22

VIDEO. Rezumatul victoriei obținute de România în fața Japoniei, în grupa principală a Campionatului Mondial de handbal feminin

Ce a arătat victoria de la Mondial contra Japoniei: România poate să se apere și să înscrie consistent de la 9 metri
CAMPIONATUL MONDIAL
O „tricoloră” exponențială, out pentru meciul Polonia - România de la CM de handbal