SPORTURI  »  HANDBAL  »  POLONIA - ROMÂNIA

VIDEO Polonia - România 26-27 » „Tricolorele” încheie parcursul la Mondial cu o victorie, dar pe locul 12! Explozie de bucurie pe bancă

Crina Pintea, în Polonia - România / sursă foto: Facebook @ FRH - Federația Română de Handbal

Articol de - Publicat luni, 11 decembrie 2023 19:01 / Actualizat marti, 12 decembrie 2023 03:23

Echipa națională de handbal feminin a României a încheiat parcursul la Campionatul Mondial cu o victorie, 27-26 cu Polonia, și 6 puncte în grupele principale ♦ În urma rezultatelor de astăzi, „tricolorele” s-au clasat pe locul 12 per total la acest turneu final, după cele 8 formații din „sferturi” și Brazilia, Ungaria și Slovenia.

A fost o ediție de Campionat Mondial în care formația antrenată de Florentin Pera a sperat, a suferit, a luptat, a dezarmat. În partida de astăzi contra Poloniei, România a fost mai mereu în față în prima repriză, handbalistele din Polonia find la egalitate doar în minutul 10, când scorul era 5-5.

Eliza Buceschi a fost cea mai bună marcatoare a primelor 30 de minute, reușind cinci goluri din șase aruncări. Ea a fost secondată de Crina Pintea cu trei reușite și de Daria Bucur cu două. La vestiare s-a intrat cu 13-10 în favoarea ”tricolorelor”.

România a tremurat cu Polonia pe final. Victorie la limită

În primele cinci minute de la reluarea partidei, naționala feminină a României a crescut diferența față de Polonia, conducând în minutul 35 cu 17-12. Zece minute mai târziu, după mai multe atacuri irosite ale „tricolorelor”, Polonia a venit la două goluri, 22-20.

Moment în care Florentin Pera a cerut time out pentru a detalia câteva scheme. Eliza Buceschi a angajat-o pe semicerc pe Crina Pintea și erau din nou trei goluri diferență, 23-20. O lovitură de la 7 metri perfect transformată de Kobylinska a făcut 23-21.

Când mai erau zece minute până la final, România conducea cu 25-22. Adversarele au egalat în minutul 53, 25-25, cu o reușită în poarta goală pentru că România juca 7 contra 6.

Imediat după fluierul final, care a cimentat locul 3 pentru România în grupa principală, selecționerul Florentin Pera a sărit de pe bancă și a mers să-și îmbrățișeze jucătoarele. România a pierdut-o apoi și pe Cristina Laslo, cea care s-a accidentat la glezna stângă.

După ce Florentin Pera și-a chemat jucătoarele, Daria Bucur a ratat, dar România a profitat de o ratare a polonezelor și a înscris de la distanță în poarta goală pentru că și Polonia a jucat 7 contra 6, 26-25.

Nici Polonia nu a fost prea lucidă în faza de atac, iar Daria Bucur a făcut 27-25 cu un minut înainte de final. Până la urmă, ultima partidă a României s-a încheiat cu 27-26, o victorie care ne-a adus locul al treilea în grupa principală III.

Imediat după fluierul final, selecționerul Florentin Pera a sărit și a început să alerge pe parchet pentru a-și îmbrățișa elevele.

Pentru România au marcat Eliza Buceschi 11, Cristina Laslo 5, Crina Pintea 4, Daria Bucur 3, Alexandra Dindiligan 2, Bianca Bazaliu 1 și Cristina Popa 1.

FINAL » Polonia - România 26-27

• Ora 20:28 - Final de meci, 27-26 pentru România.
  • min. 60: Balsam nu mai ratează, reduce diferența la un gol, scorul final fiind 26-27.
  • min. 59: Balsam ratează 1 la 1 cu Daciana Hosu, lovind bara, iar România rămâne cu un gol în față!
  • min. 55: Cristina Laslo iese accidentată după ce a căzut pe parchet. Ea acuză probleme la glezna stângă.
  • min. 54: egal, polonezele aruncă în poarta goală.
  • min. 52: Bianca Bazaliu, eliminată două minute după ce și-a doborât o adversară. Polonia atacă în superioritate numerică și înscrie prin Magda Balsam, al șaptelea ei gol.
  • min. 50: Buceschi înscrie dintr-un unghi complicat, dar Polonia răspunde prin Kobylinska, 22-24.
  • min. 48: Balsam punctează de la 7 metri pentru 21-23.
  • min. 46: „tricolorele” nu se regăsesc, Polonia s-a apropiat la numai două goluri, 20-22, iar Florentin Pera a solicitat time-out tehnic.
  • min. 43: Eliza Buceschi este în zi de grație, a înscris al nouălea gol din numai 10 aruncări, un procentaj senzațional de 90%.
  • min. 43: polonezele taie handicapul la doar 3 goluri. Ultima care a înscris este Magda Balsam, din extremă.
  • min. 39: Cristina Laslo înscrie cu o aruncare de la distanță, 15-20.
  • min. 38: Eliza Buceschi marchează din nou, a opta oară în acest meci, iar România are 5 goluri în față, 14-19.
  • min. 36: minute mai bune pentru România, care a înscris de 4 ori și a primit un singur gol în ultimele minute.
  • min. 35: Alexandra Dindiligan înscrie din extremă pentru 12-16.
  • min. 33: început echilibrat de repriză secundă, diferența de 3 goluri se menține.
  • min. 30: repriza se încheie cu o aruncare de la 9 metri a Paulinei Masna. Poloneza ratează ținta, tabela arată 10-13 la pauză.
  • min. 30: Rosiak o faultează pe Dindiligan și este eliminată două minute. Eliza Buceschi transformă aruncarea de la 7 metri, al cincilea ei gol în acest meci.
  • min. 30: Paulina Masna punctează pentru 10-12.
  • min. 25: dublă paradă a Dacianei Hosu, care o menține pe România la 3 goluri în față, 8-11.
  • min. 20: Kochaniak-Sala înscrie elegant pentru Polonia, cu o aruncare ușoară peste Daciana Hosu. 8-9.
  • min. 19: Eliza Buceschi evită o adversară și înscrie pentru a reface avantajul de două goluri, 7-9.
  • min. 16: Cristina Laslo înscrie pentru 6-8, iar „tricolorele” respiră pentru moment.
  • min. 13: time-out tehnic cerut de selecționerul Poloniei.
  • min. 11: Crina Pintea înscrie de la 7 metri.
  • min. 11: atac irosit de România, polonezele înscriu pe contraatac, având în vedere că Daciana Hosu abia apucase să revină în poartă. 5-5.
  • min. 10: încă un gol pentru Polonia, iar scorul este strâns, 4-5.
  • min. 8: Cristina Laslo o faultează pe Rosiak în momentul aruncării și este eliminată două minute. Polonezele înscriu de la 7 metri prin Balsam.
  • min. 7: Buceschi înscrie din nou, de această dată cu o aruncare de pe zonă centrală.
  • min. 4: Dindiligan și Daria Bucur punctează pentru România, Rosiak dă replica pentru poloneze.
  • min. 3: Eliza Buceschi înscrie primul gol al meciului, 0-1.
  • min. 2: prima paradă pentru Daciana Hosu, care menține scorul 0-0.
  • Ora 19:00 - Start de meci!

Clasamentul actualizat în grupa principală 3 de la Campionatul Mondial de handbal: