SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

Știm primele două echipe calificate matematic în „sferturile” Campionatului Mondial de handbal feminin

Norvegianca Camilla Herrem, sărbătorind un gol marcat la Campionatul Mondial de handbal feminin / FOTO: Imago

Articol de - Publicat vineri, 08 decembrie 2023 22:55 / Actualizat vineri, 08 decembrie 2023 23:37

Grupa Principală 2 este prima rezolvată la Campionatul Mondial de handbal feminin. Favoritele Franța și Norvegia și-au asigurat calificarea în sferturile de finală.

• România înfruntă Japonia, sâmbătă, de la ora 16:30, liveTEXT AICI! Elevele lui Florentin Pera sunt obligate să câștige pentru a rămâne într-un scenariu SF de calificare în faza sferturilor de finală.

Franțuzoaicele au fost primele care au pășit astăzi pe parchet, o victorie lejeră în fața Coreei de Sud, scor 32-22. Elevele lui Olivier Krumbholz nu puteau sărbători calificarea matematică până la disputa dintre Slovenia și Norvegia.

Surpriză de proporții la CM de handbal » Vicecampioana din 2019 riscă să rateze sferturile de finală: învinsă azi de doar 3 adversare
CM feminin

Franța și Norvegia, primele calificate în „sferturi” la Campionatul Mondial de handbal feminin

Triumful nordicelor, unul așteptat și înlesnit de „paradele” legendarei Katrine Lunde, scor 34-21, a lămurit lucrurile.

Franța și Norvegia au punctaj maxim și se vor înfrunta duminică, de la ora 21:30, pentru prima poziție în grupă. Va fi o reeditare a finalei din 2021, când norvegiencele se impuneau categoric, 29-22.

11 medaliiare Norvegia la Campionatele Mondiale de handbal feminin, record al competiției. Nordicele au cucerit de 4 ori aurul.

Franța și Norvegia își așteaptă adversarele

Câștigătoarea va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în Grupa Principală 4. Acolo, Olanda e 99% calificată. Bătălia se dă în ultima rundă, de la distanță, între Spania și Cehia.

Ambele au câte 6 puncte. Ibericele înfruntă Olanda, iar cehoaicele dau peste Brazilia.

Olanda mai poate rata calificarea doar dacă pierde la 19 goluri în fața naționalei pregătite de Ambros Martin.

VIDEO. Rezumatul meciului România - Germania, cel care a curmat visul „tricolorelor” la Campionatul Mondial de handbal feminin

Japonia face parte din scenariul SF pentru ca România să mai ajungă în „sferturile” Mondialului și la Paris 2024. Cifrele spun totul!
CM HANDBAL FEMININ
Ce scriu nemții despre România, după înfrângerea cu Germania de la Mondialul de handbal feminin
ROMÂNIA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”