SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL / FRANŢA-CROAŢIA 24-19 (11-12)

Quelle grande equipe!

Articol de - Publicat luni, 02 februarie 2009 00:00

Franţa a cîştigat aseară, la Zagreb, pentru a treia oară titlul mondial, trecînd în finală chiar de echipa gazdă

Zagrebul se pregătea aseară de sărbătoare. Croaţia visa ca echipa de handbal pregătită de legendarul Lino Cervar să cîştige pentru a doua oară titlul mondial, după reuşita din 2003. Ivano Balici, omul care adusese Croaţiei titlul olimpic, în 2004, la Atena, era şi el pe teren. 15.000 de suporteri au făcut din Zagreb Arena un cîmp de luptă :O în care favoriţii înfruntau Franţa, campioana olimpică de la Beijing.

Nicola Karabatici, Michael Guigou, Luc Abalo sau Daniel Narcisse, "cocoşii" gladiatori, voiau să-şi facă fericit antrenorul. Claude Onesta cîştigase cu Franţa titlul olimpic şi pe cel european, îi lipsea însă cel mondial.

În grupele principale, Croaţia cîştigase cu 22-19, dar a fost doar o momeală întinsă gazdelor. Fără Omeyer între buturi, cu Karabatici pe teren doar 30 de minute, Franţa a părut că vrea să piardă acel meci. Aseară lucrurile au stat altfel. Gazdele au început mai bine, au condus în permanenţă în prima repriză, dar francezii au ţinut mereu aproape. A fost totuşi 12-11 pentru Croaţia după primele 30 de minute.

Războinicii croaţi au mai dat ceva semne de supremaţie în debutul părţii a doua, dar "cocoşii" au ieşit din ce în ce mai mult în evidenţă. Franţa s-a distanţat pe tabelă, 21-18, (minutul 54) şi Croaţia s-a prăbuşit. Mai mult, nervii au cedat. Balici a sărit la bătaie cu Karabatici, invidios parcă pentru că acum el e în centrul atenţiei, iar Igor Vori a fost la un pas să arunce cu mingea după unul dintre arbitri. :X

Franţa a cîştigat în final cu 24-19 şi a arătat că nu degeaba s-a întors şi cu medaliile olimpice de aur şi de la Beijing.

"Şaptele" ideal
În echipa ideală a Campionatului Mondial, Franţa şi Croaţia, formaţiile care au jucat finala, au fiecare cîte trei handbalişti. Singurul jucător care şi-a făcut loc între francezi şi croaţi este polonezul Marcin Lijewski, ales drept cel mai bun inter dreapta. Golgeterul turneului a fost de departe macedoneanul Kiril Lazarov, cu 92 de goluri marcate, iar MVP-ul CM a fost desemnat croatul Igor Vori.

Polonia a luat bronzul
În finala mică a Campionatului Mondial, Polonia, argint la competiţia de acum doi ani, din Germania, a învins cu 31-23 (14-11) Danemarca. Leşii au dominat jocul cu campioana Europei de la un capăt la altul, iar pe final a făcut chiar spectacol. Karol Bielecki, cu 10 goluri, a fost cel mai bun om al partidei, alături de portarul Slawomir Szmal. România a terminat competiţia din Croaţia pe locul 15, :S după ce a învins Argentina, Australia, Cuba, Kuwait şi Rusia, dar a pierdut la Franţa, Slovacia, Ungaria şi Spania.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”