SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE HANDBAL

Record negativ la Campionatul Mondial » Nu au dat gol într-o repriză!

Articol de GSP - Publicat vineri, 13 decembrie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 13 decembrie 2013 10:45

Ieri, în grupa C, la Mondialul din Serbia, în grupa de la Zrnjanin, s-a consemnat un record mondial.

În meciul dintre Spania şi Paraguay, 29-9 (14-0), sud-americancele au reuşit performanţa să nu dea nici un gol în prima repriză! Una dintre posibilele adversare ale României, Spania a jucat cu prima echipă, s-a apărat exact, iar fostul portar al Oltchimului, Silvia Navarro, a închis poarta.

Paraguay a avut şansa să înscrie şi de la 7 metri, dar Navarro a parat. Niciodată pînă acum, la o ediţie de Campionat Mondial, vreo echipă nu a terminat o repriză fără să dea vreun gol, de cînd există regula jocului pasiv!

Minunea pentru Paraguay s-a întîmplat în minutul 3 din repriza a doua, la scorul de 15-0 pentru Spania, care a intrat în partea a doua cu rezervele.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”