SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - CROAŢIA 28-26

România a învins Croaţia, 28-26, în ultimul meci de la Mobelringen Cup

Articol de - Publicat duminica, 22 noiembrie 2009 00:00

După înfrîngerile cu Rusia, 31-33, şi Norvegia, 31-34, România a izbutit duminică prima victorie în turneul amical de la Trondheim, ultimele meciuri interţări de verificare înainte de debutul la Campionatul Mondial din China.

Antrenorii Radu Voina şi Vlad Caba au menajat ca şi în precedentele partide o serie de jucătoare, dorind să vadă la lucru toate handbalistele convocate. România a început foarte bine meciul, conducînd cu 6-3 în minutul 17. Croatele au întors însă imediat rezultatul, s-au desprins la 10-7 şi au intrat la pauză cu 13-11 avantaj. Evoluţia "tricolorelor" nu a strălucit nici în debutul părţii a doua. Deşi Maier a jucat senzaţional, înscriind gol după gol, România a egalat pentru scurtă durată. Croatele s-au desprins iar, chiar şi la 5 goluri, cînd mai erau 16 minute de joc: 23-18.

Schimbările din echipa României au fost însă de bun augur. Smedescu, Tivadar, Vădineanu, Nechita au adus un plus în apărare şi România a început să recupereze. A egalat la 25 cu 4 minute înainte de final şi a cîştigat pînă la urmă cu 28-26. Golurile României au fost marcate de Maier 9 goluri, Lecuşanu 3, Moldovan 3, Nechita 3, Vărzaru 2, Bîrsan 2, Nechita 2, Puşcaşu 1, Neagu 1, Fiera 1 şi Manea 1.

Româncele se întorc azi în ţară urmînd ca pe 29 noiembrie să plece în China acolo unde pe 5 decembrie va debuta Campionatul Mondial. România e a doua favorită la cîştigarea titlului mondial, după Norvegia.