SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM DE JUNIOARE / ROMÂNIA-GERMANIA 27-25

România uber alles! » Echipa de junioare a României a bifat a patra victorie consecutivă la Mondial

Articol de - Publicat sambata, 26 iulie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 25 iulie 2014 21:05

Echipa de junioare a României a trecut de Germania şi are maximum de puncte în grupă. Azi va juca însă derbyul cu Danemarca

Naţionala de junioare sub 18 ani a României a bifat ieri, la Mondialul din Macedonia, a patra victorie consecutivă în grupa C. După 34-20 cu Argentina, 42-22 cu Uzbekistan şi 37-23 cu Macedonia, "tricolorele" mici au învins ieri şi Germania, 27-25.

Cum era de aşteptat, meciul cu nemţoaicele a fost mult mai greu decît precedentele. Echipa antrenată de Aurelian Roşca şi Gavril Cozma a condus ostilităţile în prima repriză, a intrat la pauză în avantaj, 14-aa, dar şi-a făcut singură viaţa grea. Greşelile neforţate le-au adus pe adversare în meci, Germania preluînd conducerea în minutul 40: 17-16.

Ultimele 10 minute au fost decisive. De la 21-22, "tricolorele" au punctat de patru ori consecutiv şi apoi au păstrat avantajul pînă la final. Bianca Bazaliu, Alexandra Carasol, Alina Ilie, Cristina Laszlo, Isabela Roşca sînt nume necunoscute în handbal, deocamdată, dar care se pot face cunoscute în cîţiva ani. România joacă azi, de la ora 20:30, derbyul grupei, contra Danemarcei, echipă care are şi ea maximum de puncte în grupă. În funcţie de rezultat, româncele îşi vor afla adversarul din "optimi", acolo unde vor putea întîlni Franţa, Angola, Portugalia sau Croaţia.

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia