SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

S-a jucat primul meci în grupa principală a României de la CM de handbal » Cum arată acum clasamentul și cum sunt influențate calculele calificării

Articol de - Publicat joi, 07 decembrie 2023 18:07 / Actualizat joi, 07 decembrie 2023 18:21

Polonia a învins Serbia, scor 22-21, în grupa principală 3 de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Polonezele au acumulat 4 puncte și urcă provizoriu peste România.

Calculele în grupa României se complică tot mai tare. „Tricolorele” sunt obligate să învingă Germania, astăzi, de la ora 19.00, dar trebuie să fie cu ochii și pe celelalte contracandidate.

Ce s-a întâmplat în ultimele 24 de ore » România, scoasă aproape total din calculele calificării în „sferturile” Campionatului Mondial
CM feminin

Polonia, victorie în grupa României de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Polonia a început prost meciul de astăzi cu Serbia, multe greșeli pe faza de construcție și aruncări previzibile. La pauză, vecinele din Vest conduceau cu 13-10.

Partea secundă a fost la fel de încâlcită, handbal greoi prestat de ambele formații. Polonezele au fost mai inspirate în secvențele finale și s-au impus, scor 22-21.

Naționala antrenată de Arne Senstad ajunge la 4 puncte în grupa principală, 3, mai câștigase cu Japonia în prima fază, și urcă pentru moment peste România.

Cele două se vor înfrunta în meci direct pe 11 decembrie, de la ora 19:00.

6. Serbia070-84

Polonia și Serbia au câte un meci în plus jucat.

Primele două clasate avansează în faza sferturilor de finală.

Programul României în grupa principală:

• 7 decembrie, ora 19:00 » România - Germania
  • 9 decembrie, ora 16:30 » România - Japonia
  • 11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România.

VIDEO. Rezumatul celui mai bun meci făcut de România la actuala ediție a Campionatului Mondial, victoria cu Serbia

Absență pentru România la meciul cu Germania, crucial pentru sferturile Campionatului Mondial