SPORTURI  »  HANDBAL  »  HCM CONSTANŢA - SANKT PETERSBURG HC 25-25

Salvaţi de veterani » HCM Constanţa a obţinut doar un egal la debutul în grupele Cupei EHF

Principalul marcator al constănțenilor a fost Dalibor Cutura, 10 goluri, centrul care va împlini 40 de ani în această vară fiind rechemat la naționala Serbiei, grație formei excelente Foto: Telegraf Constanţa

Articol de - Publicat luni, 16 februarie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 15 februarie 2015 21:44

Constanţa a trecut pe lîngă succes, conducînd şi cu 5 goluri pe parcursul meciului. Subţirimea lotului şi media de vîrstă înaintată s-au cunoscut pe final

Cu un lot subţire numeric, în care şi-au găsit loc trei jucători de 40 de ani, şi fără salarii plătite în ultima jumătate de an, HCM Constanţa încă supravieţuieşte. Campioana României a scăpat printre degete o victorie la debutul în faza grupelor din actuala ediţie a Cupei EHF, terminînd la egalitate, 25-25, partida cu Sankt Petersburg HC, disputată ieri, pe teren propriu.

Constănţenii au condus pe tot parcursul primei reprize, graţie paradelor portarului Rudi Stănescu (16 intervenţii), ajuns şi el la 36 de ani, şi au intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri, 13-10. Diferenţa s-a mărit imediat după pauză, 17-12, greul ofensivei fiind dus de centrul Dalibor Cutura (39 de ani), ajutat uneori şi de spaniolul Javier Humet. Finalul a fost însă dramatic, după ce vicecampioana Rusiei a recuperat incredibil, profitînd de apărarea lipsită de reacţie a gazdelor. Mai mult, oaspeţii s-au distanţat la două lungimi, 22-20, dar "bătrânii" grupării de pe Litoral au făcut eforturi fantastice şi au smuls un punct pe final.

"Pînă la urmă, este un rezultat bun, chiar dacă am avut meciul în mînă. Este o grupă echilibrată, în care toate echipele au şanse de calificare", a spus căpitanul Laurenţiu Toma. Şi celălalt meci din grupă, între Fraikin Granollers (Spania) şi Team Tvis Holstebro (Danemarca), s-a încheiat la egalitate, 28-28.

"Am jucat bine mai mult de o repriză, dar am irosit cîteva mingi importante în repriza secundă şi am pierdut controlul"