SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL

Semnal de alarmă pentru România » Serbia a chinuit Danemarca la Campionatul Mondial

Kristina Jorgensen în acțiune FOTO Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 01 decembrie 2023 22:59 / Actualizat sambata, 02 decembrie 2023 12:21

Serbia a condus Danemarca timp de 54 de minute, dar a pierdut până la urmă meciul cu 21-25. România întâlnește duminică naționala țării vecine.

Arena Jyske Bank Boxen din Herning s-a umplut pentru debutul Danemarcei la Campionatul Mondial. Una dintre gazdele acestui turneu final a întâlnit Serbia.

„Nu permit așa ceva în meciurile importante” » Discursul selecționerului Florentin Pera, după galopul de sănătate cu Chile + detalii despre Cristina Neagu
CAMPIONATUL MONDIAL

Medaliată cu bronz la ediția precedentă, Danemarca pornea drept favorit, mai ales că naționala Serbiei nu le are în echipe pe unele dintre cele mai bune jucătoare ale sale, cum ar fi Andrea Lekic sau Dragana Cvijić. Realitatea din teren a fost alta cu Serbia fiind echipa care a condus aproape pe tot parcursul primei reprize, dictând ritmul partidei, blocând ritmul adversarelor și intrând la pauză cu scorul de 12-10.

Revenire pe final pentru Danemarca

În partea a doua, echipa lui Jesper Jensen a reușit să egaleze repede, dar tot nu s-a putut desprinde pentru că apărarea Serbiei a făcut o treabă excelentă. La mijlocul părții a doua tot formația lui Uros Bregar era în avantaj cu 18-16. Antrenorul danez a cerut un time-out, a schimbat strategia în apărare și formația sa și-a revenit.

Serbia a jucat minute bune în inferioritate și jocul s-a destabilizat, astfel că în minutul 54, Kristina Jorgensen a înscris golul de 21-20 și de atunci danezele nu au mai privit înapoi. S-au impus cu 25-21 și s-au bucurat alături de cei 12.000 de fani veniți să le susțină.

7 eliminăride câte 2 minute a suferit Serbia, în timp ce Danemarca a avut una.

Duminică, Serbia o va întâlni pe România, iar Danemarca se va duela cu Chile. România a debutat la Campionatul Mondial cu o victorie categorică în dața naționalei statului Chile, 44-19.

5 goluriau marcat Marija Lanistanin și Jovana Jovovic pentru Serbia, ele fiind cele mai bune marcatoare ale Serbiei

5 goluri a înscrisKristina Jorgensen pentru Danemarca, ea fiind principala marcatoare a echipei sale

Debut cu dreptul pentru România la Campionatul Mondial: victorie la 25 de goluri cu Chile!

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga

Lovit în cap cu un recipient din aluminiu, Novak Djokovic nu a participat la conferința de presă și a avut nevoie de îngrijiri medicale » Ce a provocat incidentul