SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Senzațional! Dinamo s-a calificat matematic în play-off-ul pentru „sferturile” Ligii Campionilor la handbal masculin

Dinamo s-a calificat matematic în play-off-ul pentru „sferturile” Ligii Campionilor la handbal masculin.

Articol de - Publicat miercuri, 15 februarie 2023 23:22 / Actualizat miercuri, 15 februarie 2023 23:44

Dinamo s-a calificat matematic în play-off-ul pentru „sferturile” Ligii Campionilor la handbal masculin. Elevii lui Xavi Pascual au profitat de victoria danezilor de la GOG în fața polonezilor de la Wisla Plock, scor 31-24.

Dinamo mai are de jucat trei meciuri în grupa A din Liga Campionilor, primul chiar joi, pe terenul coloșilor de la PSG. Campionii României au scăpat de presiunea rezultatului. Și-au îndeplinit deja obiectivul, calificarea în play-off-ul pentru „sferturile” Ligii Campionilor.

Are dreptate Lupu să se ia de Hagi?
EDITORIAL

Dinamo, misiune îndeplinită în Liga Campionilor

Wisla Plock era singura formație care mai amenința prezența lui Dinamo în top 6 din grupa A. Polonezii aveau nevoie de un parcurs fără greșeală în ultimele trei runde, dar au pierdut categoric pe terenul lui GOG.

Wisla rămâne cu 7 puncte, patru mai puține decât Dinamo. Chiar dacă ar câștiga ultimele două partide, ar putea doar să egaleze gruparea bucureșteană, aflată la borna 11 puncte. Principalul criteriu de departajare este cel al meciurilor directe. Elevii lui Xavi Pascual au câștigat ambele înfruntări, 32-27 acasă și 28-26 în deplasare.

Ce calcule își mai face Dinamo

Cu biletul pentru play-off-ul către „sferturi” deja acontat, Dinamo va încerca în ultimele trei partide să obțină o clasare superioară, astfel încât misiunea din turul următor să fie mai ușoară.

Clasamentul actualizat în grupa A:

Programul lui Dinamo în finalul grupei A din Liga Campionilor:

• PSG - Dinamo, 16 februarie, ora 21:45
  • Dinamo - GOG, 23 februarie, ora 19:45
  • Magdeburg - Dinamo, 02 martie, ora 21:45

VIDEO. Declarațiile lui Xavi Pascual înaintea jocului cu PSG din Champions League: „Ne așteaptă un meci foarte complicat”

VIDEO Xavi Pascual și-a făcut calculele pentru supermeciul cu PSG » Ce-i trebuie lui Dinamo pentru a reuși miracolul la Paris: „Avem nevoie de asta”

Duminică se trage cortina peste grupe » CSM București și Rapid fac calcule pentru „sferturile” Ligii Campionilor