Articol de - Publicat luni, 11 decembrie 2023 13:46 / Actualizat luni, 11 decembrie 2023 14:54

Spania a terminat în genunchi Campionatul Mondial de handbal feminin. A pierdut și cu Olanda, scor 21-29, și a terminat grupa principală pe locul 4.

Spania venea după o înfrângere surprinzătoare cu Cehia, scor 22-30. Avea nevoie de victorie cu Olanda pentru a spera la calificare. Și ar fi obținut-o dacă învingea, pentru că Cehia a pierdut cu Brazilia, scor 27-30.

Polonia - România 26-27 » „Tricolorele” încheie parcursul la Mondial cu o victorie, dar pe locul 12! Explozie de bucurie pe bancă
POLONIA - ROMÂNIA

Spania, vicecampioana mondială în 2019, nu a ajuns în sferturile CM 2023

În final, după victoria cu cehoiacele, braziliencele au terminat și ele peste Spania. Olanda a câștigat grupa preliminară, cu 10 puncte, maximum posibile. Cehia a fost pe locul doi, cu 6 puncte.

Astfel, Spania, vicecampioana mondială din 2019, a ieșit din competiție înainte de faza sferturilor de finală. Ibericele ajunsese în semifinale la ediția trecută, din 2021.

Spania a ținut pasul cu Olanda jumătate de repriză, când era constant la un gol în spate și căuta să treacă la conducere. Nu a reușit, olandezele au fost prea bune și se anunță printre candidatele la titlul mondial. Spania era condusă cu 4 goluri la pauză, însă ecartul a crescut și mai mult după pauză.

Batavele au marcat gol după gol și s-au distanțat treptat pe tabelă. Au avut și 11 goluri avans în fața ibericelor, 25-14, care au mai recuperat pe final și au terminat la 8 reușite în spate.

Se știu 7 din cele 8 sfertfinaliste la Campionatul Mondial

Cehia e a 7-a echipă calificată în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin. Ultima echipă calificată se va decide între Muntenegru și Croația, din grupa A.

Muntenegru are 6 puncte, cu unul peste Croația, și are meci în ultima etapă cu liderul grupei, Suedia, deja calificată. Croatele întâlnesc Ungaria, deja eliminată, în ultima etapă a grupelor principale.

VIDEO cu rezumatul meiului Olanda - Spania 29-21

A spulberat România la CM de handbal feminin și se laudă că echipamentul revoluționar face diferența: „Crește explozivitatea cu 5%”
CM feminin
Franța - Norvegia, șocul fazei grupelor la CM de handbal, decis în ultimul minut » Urmează un „sfert” infernal pentru campioana en-titre