SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAȚIONALĂ

Surpriză uriașă în Liga Națională: CSM Făgăraș a învins-o pe CSM București!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 30 ianuarie 2019 20:10

CSM București, liderul Ligii Naționale masculine de handbal, a început anul 2019 cu o înfrângere surprinzătoare la Făgăraș, scor 24-29, echipa brașoveană având până azi doar 3 victorii în campionat!

Formația pregătită de portughezul Paulo Pereira a început mai bine și a condus până în minutul 22, ultima dată cu 12-11. În acel moment, gazdele au reușit să-și ridice nivelul jocului și au marcat de șase ori consecutiv până la pauză, fără să mai primească gol!

În partea a doua, deși CSM a avut pe teren toate vedetele, inclusiv pe cei patru jucători prezenți la Campionatul Mondial, nu și-a mai revenit. Echipa lui Adrian Petrea a menținut constant pe tabelă avantajul de 5-6 goluri și a câștigat clar, la final, cu 29-24. Nicolae Ungureanu, fostul jucător al CSM-ului, a fost omul meciului, reușind să marcheze de 9 ori în poarta bucureșteană. Este doar a doua înfrângere a CSM-ului în 14 etape disputate, "tigrii" mai având de disputat restanța cu Dinamo, din etapa a 7-a.

Tot în etapa a 15-a, urmăritoarele CSM au câștigat pe linie. HC Dobrogea Sud Constanța a învins marți pe CS HC Buzău cu 30-22, iar Potaissa Turda s-a impus la Suceava, 22-21, gazdele marcând însă ultimul gol în secundele de final, când succesul era securizat.

Performera etapei rămâne Dunărea Călărași, care a învins la Baia Mare pe Minaur, cu 32-31. Conduși cu 5 goluri în prima repriză și cu 17-13 la pauză, oaspeții au revenit pe final și au plecat cu toate cele trei puncte. Andrei Popescu a ratat o aruncare de la 7 metri în ultimul minut, irosind astfel egalarea.

Steaua a câștigat și ea la Bacău, cu nou-promovata CSM, Stefan Vujici, sârbul prezent la Mondialul din Danemarca și Germania punctând de 10 ori.

Joi, e programat ultimul meci al etapei, de la ora 17:30, Poli Timișoara-Dinamo (direct TVR HD).