SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - FRANŢA 23-22

Tadici: "Prea multe greşeli!"

Articol de - Publicat vineri, 25 iulie 2008 00:00

Chiar dacă România a învins joi seara Franţa cu 23-22 la Albertville, Gheorghe Tadici nu e mulţumit. "În prima repriză am jucat foarte slab. Am ratat enorm în situaţie de unu la unu cu portarul, le-am pus de multe ori pe contraatac, dînd pase la intercepţie", au fost nemulţumirile lui Tadici.

În partea a doua, româncele au jucat mai bine şi Tadici s-a mai liniştit. "A fost mai bine din punctul de vedere al apărării. Să dea Dumnezeu să cîştigăm mereu la un gol, jucînd mai modest, dar urciorul nu merge de multe ori la apă", a subliniat selecţionerul. Tadici e supărat şi pe linia de 9 metri a României. "Trebuie să arunce de mai multe ori la poartă, să fie mai periculoase. Le e teamă să arunce", spune tehnicianul. Tadici le-a lăudat pe Luminiţa Huţupan şi Tereza Pîslaru. "Au apărat excelent. La portari cred că România e cea mai bună echipă din lume!" România joacă azi, de la ora 19:00, al doilea meci în turneul de la Albertville, contra campioanei mondiale, Rusia.

Sârbii au izbucnit la adresa lui Bellingham » Gestul englezului, taxat aspru: „Rușinos! Marii fotbaliști nu fac așa ceva”