SPORTURI  »  HANDBAL  »  UCRAINA-ROMANIA 27-27

Voina: "Am jucat doar în repriza a doua!"

Articol de - Publicat miercuri, 31 martie 2010 00:00

"Naţionala" României nu a putut învinge la Zaporojie. A făcut o primă repriză foarte slabă, dar şi-a revenit în partea a doua.

Derbyul Estului din grupa 1 de calificare la Euro 2010, între Ucraina şi România, s-a terminat nedecis: 27-27. Miercuri seară, la Zaporojie, gazdele au jucat cu multă ambiţie, dorind să învingă România. "Tricolorele" le-au ajutat prin evoluţia din primele 30 de minute. Ucraina a condus la pauză cu 18-14!

În faza defensivă, româncele au fost de nerecunoscut, iar în atac, s-a ratat exasperant. "Am făcut o repriză dezastruoasă. Evoluţia fetelor a dezamăgit, au fost prea multe greşeli individuale", a declarat antrenorul Radu Voina. Acesta şi-a certat la cabine elevele şi atitudinea lor s-a schimbat. Apărarea a fost punctul forte, iar Paula Rădulescu a închis poarta. România a egalat, a condus chiar cu un gol, dar pe final a avut iar emoţii. În ultimul minut, Neagu a făcut însă o intercepţie şi a egalat, meciul încheindu-se 27-27. "Sînt foarte nemulţumit. Atitudinea fetelor nu a fost cea pe care mi-o doream. Abia în repriza a doua am jucat mai aproape de adevărata valoare. La Buzău, în retur, trebuie să ne spălăm păcatele", a adăugat Voina.

Ucraina 27 (18)
Nikolaienko 8, Ţighiţa 7, Manaharova 4, Borşenko 4, Şimkute 2, Pidpalova 1, Bokaşciuk
1
România 27 (14)
Neagu 9, Stanca 4, Lecuşanu 3, Puşcaşu 2, Vărzaru 2, Brădeanu 2, Dincă 2, Amariei 1,
Manea 1, Fiera 1

CLASAMENT
1. România 3 2 1 0 103-68 3
2. Ucraina 3 2 1 0 96-78 3
3. Portugalia 2 0 0 2 54-73 0
4. Elveţia 2 0 0 2 38-72 0
Elveţia-Portugalia (ora 21:00). Sîmbătă: România-Ucraina (ora 12:00); Portugalia-Elveţia

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”