SPORTURI  »  HOCHEI  »  LIGA MOL

Fenestela 68 Braşov visează la semifinalele Ligii MOL

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 decembrie 2010 00:00

Sport Club Miercurea Ciuc este prima echipă care a obţinut deja calificarea în semifinalele Ligii MOL, după ce a cîştigat toate cele trei meciuri în faţa celor de la Újpest TE: 14-0, 11-1 si 8-0.

Al treilea duel dintre Sport Club şi Újpest TE a durat doar 13 minute şi 11 secunde din cauza faptului că echipa maghiară nu a mai avut suficienţi jucători pe bancă după cîteva accidentări, astfel că arbitrul partidei a oprit jocul, la scorul de 8-0 pentru campioana României.

Surpriza placută a venit de la Miskolci. După ce a pierdut primul meci cu 4-9, puţini erau cei care dădeau vreo şansă celor de la Fenestela 68 Braşov. Staff-ul şi jucătorii au strîns rîndurile şi au făcut un meci extraordinar.

La un moment dat, braşovenii au condus cu 3-0, dar oaspeţii au revenit şi egalat cu zece minute înainte de final. În cele din urmă, Fenestela a cîştigat în prelungiri, cu scorul de 4-3 (0-1, 2-2, 1-1, 0-0), în urma reuşitei lui Vitali Kiricenko.

Următoarele două partide dintre Fenestela Braşov şi Miskolci se vor disputa la Braşov. Echipa care va cîştiga prima 3 meciuri se va califica în semifinalele Ligii MOL.

Rezultate din play-off:
Újpesti TE - HSC Csíkszereda 0-14 (0-5, 0-5, 0-4)
HSC Csíkszereda - Újpesti TE 11-1 (4-0, 4-0, 3-1)
HSC Csíkszereda - Újpesti TE 8-0 (meci interrupt in minutul 13, secunda 11)
Dab.Docler - Sapa Fehérvár AV19 2-0 (0-0, 0-0, 2-0)
Dab.Docler - Sapa Fehérvár AV19 4-1 (3-0, 0-0, 1-1)
Miskolci JJSE - Fenestela 68 Brasov 9-4 (4-0, 3-1, 2-3)
Miskolci JJSE - Fenestela 68 Brasov 3-4 (0-1, 2-2, 1-0, 0-1) dupa prelungiri
Vasas HC - FTC-Orangeways 5-1 (0-0, 3-0, 2-1)
Vasas HC - FTC-Orangeways 8-2 (5-0, 0-1, 3-1)

Sursa: Federatia Romana de Hochei pe Gheata

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”