SPORTURI  »  HOCHEI  »  CAMPIOANA NHL

Finala NHL: performanță reușită în premieră în ultimii 19 ani!

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat luni, 12 iunie 2017 15:41

Pittsburgh Penguins, campioană en-titre din NHL, a reuşit să-şi apere titlul cucerit în sezonul trecut, după victoria cu 2-0 din meciul şase al finalei cu Nashville Predators.

Echipa pregătită de Mike Sullivan a devenit prima echipă după 19 ani care reuşeşte să câştige de două ori la rând titlul de campioană în liga nord-americană de hochei pe gheaţă.

Patrick Hornqvist a deschis scorul cu mai puţin de două minute rămase până la final, marcând astfel golul decisiv. Reuşita suedezului a fost dublată de compatriotul său Carl Hagelin, cel care a marcat cu poarta goală în ultimele secunde ale partidei.

În drumul spre finală, Pittsburgh a trecut cu 4-1 de Columbus Blue Jackets, în primul tur. Cele două echipe au terminat pe locurile doi şi trei sezonul regulat, dar au jucat încă din primul tur datorită împerecherilor din divizii.

Crosby şi compania s-au duelat şi cu marele rival Alexander Ovechkin şi Washington Capitals în semifinalele conferinţei de Est. Capitals a revenit de la 1-3 şi a egalat seria la 3-3, dar tot echipa din Pennsylvania a câştigat seria în meciul şapte chiar în capitală.

"Pinguinii" au trecut şi de Ottawa Senators în finala conferinţei tot cu 4-3, într-un meci şapte care s-a încheiat după două reprize de prelungiri datorită golului lui Chris Kunitz.

Pittsburgh Penguins a ajuns astfel la cinci Cupe Stanley, după ce a cucerit titlul în 1991, 1992, 2009, 2016. Primele două trofee au fost aduse de Mario Lemieux, simbolul echipei şi actual membru în conducerea clubului, în timp ce ultimele trei l-au avut în prim plan pe Sidney Crosby.

Crosby, cel care este şi căpitanul echipei, a fost desemnat MVP-ul finalei din NHL.

Matt Murray, portarul lui Pittsburgh, a fost ca şi în sezonul anterior unul dintre cei mai buni jucători ai play-off-ului pentru propria lui echipă, chiar dacă în acest sezon a fost lipsit de aportul lui Kris Letang, cel care a fost indisponibil pe finalul sezonului. Portarul de doar 23 de ani a avut un procentaj de 93,7% al mingilor apărate.

În clasamentul marcatorilor în post-sezon, Evgeni Malkin a ocupat primul loc cu 10 goluri şi 28 de puncte, fiind urmat de colegii săi Sidney Crosby, Phil Kessel şi debutantul Jack Guentzel, atacantul care a marcat nu mai puţin de 13 goluri şi a reuşit alte 8 pase decisive.

sursa: espn.com

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”