SPORTURI  »  HOCHEI  »  FINALA

Nu se mai opresc » HSC Miercurea Ciuc e din nou campioană naţională la hochei. A şaptea oară consecutiv!

Articol de - Publicat duminica, 07 aprilie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 07 aprilie 2013 10:43

HSC Miercurea Ciuc a cîştigat ieri cel de-al saptelea titlu naţional consecutiv, după ce a trecut în meciul al cincilea al finalei cu 6-4 de Corona Fenestela Braşov.

Sărbătoare mare, ieri, pe patinoarul "Vakar Lajos" din Miercurea Ciuc. Echipa de hochei e din nou campioană naţională. Ciucanii au reuşit să întoarcă scorul şi să se impună. Înainte ca pucul să cadă prima oară pe gheaţă, scorul general era de 3-1 în favoarea celor de la HSC Miercurea Ciuc.

Finala s-a disputat după sistemul "cel mai bun din şapte", astfel că echipa din localitate mai avea nevoie de o singură victorie. O victorie care nu prea părea aproape, după ce Robert Peter şi Levente Zsok au pus 2 în dreptul Coronei Fenestela Braşov. Lucrurile s-au mai echilibrat după prima pauză, dar tot braşovenii au intrat la vestiare în avantaj, cu 3-2.

Ciucanii au fost mai proaspeţi în ultima parte şi şi-au dorit să sărbătorească acasă titlul. Au marcat patru goluri în repriza a treia şi s-au impus cu 6-4 (0-2, 2-1, 4-1), ducînd scorul la general la 4-1. Din 2007, echipa din Miercurea Ciuc a cîştigat în fiecare an titlul de campioană.