SPORTURI  »  JO 2012  »  CORESPONDENŢĂ DIN LONDRA

Muntenegru - Norvegia e finala Jocurilor Olimpice la handbal feminin

Katarina Bulatovici poate veni la Oltchim cu aurul olimpic

Articol de - Publicat vineri, 10 august 2012 00:00 / Actualizat vineri, 10 august 2012 00:36

Trei jucătoare ale Oltchimului au jucat ieri în semifinale. Katarina Bulatovici şi Marija Jovanovici pot veni la Vîlcea cu medaliile de aur la gît

Muntenegru a învins joi seara Spania, 27-26, în cea de-a doua semifinală a Jocurilor Olimpice de la Londra şi s-a calificat pentru prima dată în istorie în finală!

Trei jucătoare ale Oltchimului au fost direct implicate în jocul din Basketball Arena din Londra: Katarina Bulatovici şi Marija Jovanovici la Muntenegru, Silvia Navarro la Spania. Micuţul goalkeeper al Spaniei a fost, în prima repriză, cel mai bun om al ibericelor, avînd 8 intervenţii salutare şi un procentaj de 40 la sută! Navarro a ţinut Spania în viaţă şi la pauză cele două echipe erau la egalitate, 13-13.

În repriza a doua însă, Katarina Bulatovici, cel mai bun inter dreapta din lume, dar şi Bojana Popovici, au fost de neoprit. Jucătoarea pentru care Oltchim s-a zbătut doi ani să o transfere, a marcat aseară de 9 ori, fiind principala marcatoare a meciului. Marija Jovanovici a jucat şi ea aproape tot jocul la învingătoare, înscriind o singură dată. Navarro a avut în continuare un joc exact, şi-a mai trecut în statistică alte 7 mingi apărate, dar nu a fost de ajuns pentru a duce Spania în finală. Muntenegru a învins la limită şi va juca sîmbătă, de la ora 22:30, finala Jocurilor Olimpice, împotriva Norvegiei.

Echipa care deţine titlul olimpic în prezent, Norvegia a cîştigat prima semifinală, 31-25 cu Coreea de Sud.

"E cea mai frumoasă zi din viaţa noastră. Nu realizăm încă acum că o să jucăm finala Jocurilor Olimpice. Vrem să nu ne oprim aici şi să aducem primul aur pentru Muntenegru la Londra", a declarat Katarina Bulatovici.

"Îmi pare rău pentru că am pierdut. Pe finalul meciului nu am mai fost concentrate şi adversarele s-au distanţat. Am revenit, dar a fost prea tîrziu. E păcat, dar acum trebuie să ne gîndim să cîştigăm măcare medaliile de bronz", a declarat plîngînd Silvia Navarro, viitorul portar al campioanei României.

Ilie Dumitrescu, savuros după meciul Generației de Aur: „Petrescu s-a chinuit și el puțin”
Nationala
10 lucruri care nu s-au văzut la TV la meciul Generației de Aur » Detaliile surprinse de reporterii GSP
Nationala
Nicușor Dan, anunț despre noul stadion al lui Dinamo: „O minciună grosolană”

Licitație la dineu pentru echipamentele Generației de Aur » Cât a plătit Șucu pentru tricoul lui Mourinho + Hagi a stabilit recordul serii

Cine transmite la TV meciul de adio al Generației de Aur » Ploaie de staruri mondiale pe Arena Națională