SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE 2016  »  JUDO

Corespondență de la Rio » Scos devreme de pe tatami » Daniel Natea a părăsit ieri concursul olimpic în optimi de finală, învins de uzbekul Tangriev prin ippon

Articol de - Publicat sambata, 13 august 2016 00:00

Imaginea uriașului de 2,03 metri și 170 de kilograme răsucit în aer, apoi pus cu umerii pe tatami, pare una ireală.

Natea trecuse convingător de primul tur, învingându-l pe thailandezul Kunathip Yea-On prin ippon, după un minut și 28 de secunde. Apoi însă a dat peste experimentatul uzbek Abdullo Tangriev, 35 de an, vicecampionul olimpic de la Beijing al acestei categorii. Un judoka trecut prin multe, care a cucerit prima sa medalie mondială în 2003, bronz, și a participat și la JO de la Sydney. Dar și care a fost descalificat la Londra 2012 și suspendat pentru doi ani după ce îi fuseseră depistate urme de cannabis în sânge la un test doping de rutină.

Amândoi au primit avertisment pentru noncombativitate, după 2:05 minute. Apoi, uzbekul a știut cum să reziste încercărilor românului, reușind prima acțiune punctată de arbitri. Un waza-ari consemnat pe tabelă 31 de secunde mai târziu. Presat de timp, Natea a fost prins până la urmă, când mai erau 22 de secunde, și pus pe tatami de adversarul său mai scund, 1,90 m, și mai ușor, 132 kg. Ippon. A rămas clipe bune jos, privind tavanul, parcă nevenindu-i să creadă că s-a terminat. Înfrângere în optimile de finală, fără șanse la recalificări. Mai târziu, s-a oprit și dincolo de zona mixtă, sprijinit de un gard de protecție, câteva momente amare doar pentru sine. Cu el, participarea judoka români la Rio se încheie, cel mai aproape de podium fiind Corina Căprioriu, locul 5.

Totul despre Olimpiadă: rezultate + program complet + statistici --> rio2016.GSP.ro

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă