SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE 2016  »  FOTBAL

FOTO și VIDEO Brazilia lui Neymar scrie istorie! A câștigat aurul olimpic pentru prima oară în istorie

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 august 2016 09:25

Brazilia a învins Germania la penalty-uri, după 1-1 la finalul prelungirilor, în finala Jocurilor Olimpice și a câștigat medalia de aur pentru prima oară în istorie.

Neymar a deschis scorul în minutul 25, din lovitură liberă, iar Brazilia a intrat în avantaj la pauză, deși nemții au trimis mingea în bară de trei ori în prima repriză.

Vezi AICI video

În minutul 59, căpitanul naționalei germane, Max Meyer, a restabilit egalitatea. Cele două formații nu au mai marcat până la finalul prelungirilor, iar câștigătoarea s-a decis la penalty-uri, unde germanul Nils Petersen a ratat, iar Neymar a înscris golul victoriei.

La finala de pe Maracana au asistat 78.000 de oameni. Brazilienii mai disputaseră patru finale olimpice, în 1984, 1988 și 2012, însă este prima oară când cuceresc medalia de aur. Medalia de bronz a fost câștigată de Nigeria, care a învins Honduras în finala mică, scor 3-2.

Echipele de start:

Brazilia: Weverton - Zeca, Marquinhos, Rodrigo Caio, Douglas Santos - Walace, Renato Augusto, Neymar - Gabriel Jesus, Gabriel Barbosa, Luan

Germania: Horn - Toljan, Ginter, Süle, Klostermann - S. Bender - Brandt, L. Bender, M. Meyer, Gnabry - Selke