SPORTURI  »  MOTO GP  »  QATAR

Enea Bastianini a câștigat Marele Premiu al Qatarului, prima etapă a noului sezon de MotoGP

Enea Bastianini // Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 martie 2022 21:49 / Actualizat duminica, 06 martie 2022 21:58

Pilotul italian Enea Bastianini (Gresini Ducati), 24 de ani, a obținut prima sa victorie în MotoGP, duminică, în prima etapă a noului sezon, Marele Premiu al Qatarului.

Cu doar patru tururi înainte de final, Bastianini a reușit să treacă de pilotul Honda, Pol Espargararo, și să obțină prima victorie a carierei în MotoGP. Podiumul a fost completat de sud-africanul Brad Binder (KTM).

Dan Petrescu, după 4-1 cu Dinamo: „Aș fi făcut 8 schimbări la pauză” + „Vine «tăierea capetelor», nu sunt de acord!”
CFR Cluj - Dinamo 4-1

Enea Bastianini a câștigat Marele Premiu de MotoGP al Qatarului

Plecat în cursă de pe poziția a șasea, Pol Espargararo a avut un start excelent, reușind să urce rapid pe locul doi, în spatele coechipierului Marc Marquez. Espargararo a reușit să treacă de multiplul campion și a condus cursa până cu patru tururi înainte de final, când a fost depășit de Bastianini.

A fost o performanță impresionantă a lui Bastianini, care mai are în palmares două podiumuri în sezonul său de debut în MotoGP, anul trecut, după ce a fost campion mondial în Moto2 în 2020.

Bastianini i-a adus un omagiu fondatorului echipei Fausto Gresini, care a murit anul trecut, la 60 de ani, din cauza coronavirusului: „Îi dedic această victorie lui Fausto. M-a împins foarte mult din cer și este ceva fantastic pentru toată echipa. Cred că am plâns cu toții.”

Pe locul patru s-a clasat Aleix Espargaro (Aprilia), în timp ce Marc Marquez a încheiat pe cinci. Spaniolul Jorge Martin (Pramac Ducati), plecat din pole-position, şi italianul Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo) au fost nevoiți să abandoneze, după ce s-au acroșat într-un duel pentru poziția a șaptea.

Următoarea etapă a sezonului va avea loc la 20 martie, în Indonezia.