SPORTURI  »  MOTO GP  »  MP AL AUSTRALIEI

Johann Zarco a obținut prima lui victorie în MotoGP! Rezultat surpriză în Australia

Johann Zarco // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 21 octombrie 2023 09:41 / Actualizat sambata, 21 octombrie 2023 10:01

Francezul Johann Zarco (33 de ani) a obținut prima lui victorie în MotoGP. Pilotul Pramac Racing s-a impus în Marele Premiu al Australiei, cursă în care Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo) și Fabio Di Giannantonio (Gresini Racing) au completat podiumul.

Johann Zarco a debutat în 2017 în MotoGP, iar în cursa cu numărul 120 pe care a disputat-o în clasa regină, a obținut prima lui victorie.

Pole-position Ferrari pe COTA! Greșeala lui Max Verstappen l-a retrogradat pe 6: „Ne așteaptă o cursă palpitantă”
MP AL STATELOR UNITE

Johann Zarco a obținut prima lui victorie în MotoGP

Pilotul Pramac Racing a trecut linia de finiș în 40:39.446 minute, cu două zecimi de secundă înaintea lui Francesco Bagnaia, cel care conduce clasamentul general al piloților, cu 366 puncte.

Colegul lui Zarco de la Pramac, Jorge Martin, mare favorit la victorie înaintea întrecerii, a trecut linia de finiș al cincilea și a rămas la 27 de puncte în spatele liderului în clasamentul general.

Marco Bezzecchi (Mooney VR46 Racing) este al treilea în clasamentul general, cu 293 de puncte, poziția lui finală astăzi fiind locul 6.