SPORTURI  »  RUGBY  »  SUPERLIGA DE RUGBY

La rugby "cîinii" latră, dar nu muşcă » Dinamo - Steaua 6-14

Articol de GSP - Publicat marti, 04 octombrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 08 octombrie 2011 17:05

După patru luni de pauză, SuperLiga CEC Bank la rugby s-a reluat astăzi cu derby-ul dintre Dinamo şi Steaua, transmis în direct de GSP TV.

Meciul a contat pentru etapa a 11-a a SuperLigii, iar Steaua s-a impus cu 14-6. În tur, Steaua s-a impus cu 26-16.

Jocul nu a fost lipsit de durităţi, Stătulescu (Dinamo) şi Baraulea (Steaua) lovindu-se pe finalul partidei. Cei doi au fost eliminaţi 10 minute.

Iată desfăşurarea partidei:

Dinamo - Steaua 6-14
3-0, min. 3 - Octavian Niţu transformă o lovitură de pedeapsă
3-3, min. 8 - Florin Vlaicu restabileşte egalitatea, transformînd la rîndu-i o lovitură de pedeapsă
6-3, min. 24 - Adrian Bărbuliceanu transformă o lovitură de pedeapsă
6-6, min. 40 - Florin Vlaicu transformă o lovitură de pedeapsă la ultima fază a primei reprize
6-9, min. 78 - Dumbravă transformă o lovitură de pedeapsă
6-14, min. 80 - Pătraşcu reuşeşte primul eseu al partidei

Ca şi la fotbal, Dinamo-Steaua este derby-ul de tradiţie şi în rugby, fiind cele mai galonate echipe în sportul cu balonul oval. Cele două echipe bucureştene vor să întrerupă supremaţia Provinciei, după ce Remin Baia Mare a cîştigat ultimele trei ediţii de campionat.

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring