SPORTURI  »  RUGBY  »  IRB NATIONS CUP

FOTO & VIDEO România a pierdut dramatic al doilea meci de la IRB Nations Cup, 23-27 cu South African Kings

România a pierdut dramatic al doilea meci de la IRB Nations Cup, 23-27 cu South African Kings +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 iunie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 15 iunie 2011 22:17

Naţionala de rugby a României a pierdut în această seară cel de-al doilea meci de la IRB Nations Cup şi păstrează şanse extrem de mici de a cîştiga trofeul. Elevii lui Romeo Gontineac au pierdut la o diferenţă de 4 puncte (23-27) împotriva "regilor" sud-africani.

Selecţionata noastră a început în forţă şi a deschis scorul după numai 3 minute, prin Dumbravă, însă adversarii au revenit imediat pe tabelă. În minutul 12 "stejarii" au reuşit primul eseu prin Mihai Lazăr. Dumbravă a ratat transformarea şi scorul a rămas 8-3 pentru români în disputa cu South Africa Kings. Chiar dacă "stejarii" au fost aproape de un nou eseu, adversarii au recuperat şi nu au mai putut fi opriţi pînă în terenul nostru de ţintă. A fost primul eseu al africanilor iar scorul a devenit 8-13.

Dumbravă a punctat apoi de două ori din lovituri de pedeapsă şi i-a readus pe români în avantaj, 14-13, în minutul 33. La numai un minut după ce "stejarii" au trecut la conducere pe tabela de marcaj, "regii" au primit o lovitură de pedeapsă pe care a şi transformat-o unul dintre adversarii românilor.

Sud-africanii au început bine repriza secundă şi au reuşit al doilea eseu al partidei în minutul 44. A urmat apoi un galop de sănătate pentru adversari, care au dus scorul la 27-20. Pe final, românii au mai transformat o lovitură de pedeapsă, iar în ultimele două minute, Lemnaru a dat "cu piciorul" unei ocazii uriaşe de a aduce victoria României.

VEZI MAI JOS FAZELE MECIULUI ROMÂNIA - SOUTH AFRICAN KINGS 23-27!