SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2024

VIDEO Alexander Zverev e din nou în semifinale la Australian Open după o victorie senzațională în fața lui Carlos Alcaraz

Alexander Zverev bucurându-se FOTO Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat miercuri, 24 ianuarie 2024 16:22 / Actualizat miercuri, 24 ianuarie 2024 17:12

Alexander Zverev (26 de ani și 6 ATP) s-a calificat pentru a doua oară în semifinalele turneului de la Melbourne, după ce l-a învins pe Carlos Alcaraz (20 de ani și 2 ATP) cu 6-1, 6-3, 6-7 (2), 6-4 în trei ore și cinci minute.

Semifinalele masculine au prins contur complet după ce s-a disputat miercuri și partida dintre Alexander Zverev și Carlos Alcaraz.

Germanul în vârstă de 26 de ani a reușit să domine primele două seturi și a condus cu 5-2 în al treilea, servind chiar pentru a închide partida în minimum de seturi.

Dar spaniolul a reușit să prelungească confruntarea, însă nu a găsit inspirația pentru a întoarce meciul în favoarea sa. Zverev, care a servit magistral, s-a impus după trei ore și cinci minute cu 6-1, 6-3, 6-7 (2), 6-4.

„Când ești aproape de victorie, creierul tău începe să lucreze și nu tot timpul în direcția cea bună, însă mă bucur că am reușit să merg până la capăt. Am luptat mult în setul al patrulea și sunt fericit că am terminat meciul acolo”, a spus Zverev.

5-3 a devenit scorul întâlnirilor directedintre Alexander Zverev și Carlos Alcaraz

Carlos Alcaraz și Alexander Zverev la finalul partidei din sferturi de finală FOTO Guliver/GettyImages

Urmează Daniil Medvedev

Zverev s-a calificat în a șaptea semifinală de turneu de Mare Șlem, el reușind să treacă doar o dată de această fază, în 2020 la US Open. La Melbourne se va duela pentru un loc în ultimul act cu Daniil Medvedev, un jucător pe care-l cunoaște extrem de bine.

Germanul și rusul s-au întâlnit până acum de 18 ori, cu Medvedev câștigând 11 partide, însă niciuna dintre acestea nu s-a desfășurat în cadrul unui turneu de Mare Șlem. „M-a bătut de m-a uscat”, a spus Zverev la interviul de pe teren.

2020 este anulîn care Alexander Zverev a ajuns prima oară în semifinale la Australian Open, el fiind învins atunci de Dominic Thiem

Semifinalele masculine se dispută vineri, în cealaltă urmând a se înfrunta Novak Djokovic și Jannik Sinner.