SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

Ana Bogdan e în sferturi la Istanbul! Victorie în două seturi cu Barbora Krejcikova

Articol de GSP - Publicat joi, 22 aprilie 2021 21:22 / Actualizat joi, 22 aprilie 2021 21:28

Ana Bogdan (28 de ani, 102 WTA) continuă rezultatele bune de la turneul din Istanbul și s-a calificat în sferturi, după victoria contra cehoaicei Barbora Krejcikova (25 de ani, 42 WTA) scor 6-3, 6-3.

Românca s-a impus la capătul unui meci care a durat o oră și 22 de minute, pe care l-a condus de la început până la sfârșit.

În primul set, Bogdan a făcut prima break-ul și a condus cu 3-1, scor la care Krejcikova a făcut rebreak. Românca nu i-a permis adversarei să egaleze și, de la 3-2, a câștigat trei game-uri la rând, adjudecându-și setul. În partea a doua, Bogdan a dominat mai clar. A avut 5-1, după două break-uri, și a câștigat meciul după ce s-a impus în set cu 6-3.

Pentru accederea în sferturi, unde va juca împotriva rusoaicei Veronika Kudermetova (29 de ani, 23 WTA), a treia favorită a turneului., Ana Bogdan va primi 60 de puncte WTA și un cec de 5.800 de dolari.

VIDEO Victor Hănescu a construit jucătorul perfect de tenis

Citește mai multe știri din tenis:

Simona Halep, joc perfect la debutul la Stuttgart! Victorie fără emoții cu Marketa Vondrousova

Tecău și Krawietz sunt în semifinale la ATP Barcelona! Pe cine vor înfrunta

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”