SPORTURI  »  TENIS  »  CALIFICARE

Andreea Mitu +16   FOTO
Andreea Mitu

Articol de - Publicat miercuri, 06 decembrie 2023 20:47 / Actualizat miercuri, 06 decembrie 2023 21:28

Andreea Mitu (32 de ani), locul 225 în clasamentul WTA, a reușit calificarea în optimile de finală de la turneul Challanger de la Angers.

Andreea Mitu a reușit victoria cu numărul 45 din acest an, după ce s-a impus în fața tinerei jucătoare din Ucraina Anastasiya Soboleva (19 ani, #324 WTA).

Nu au ținut cont de părerea liderului galeriei sau de vreme » Jucării aruncate în apă la Rapid - CFR Cluj
RAPID - CFR CLUJ

Andreea Mitu, revenire spectaculoasă

Andreea Mitu a cedat primul set în fața adversarei sale cu scorul de 4-6, după ce a pierdut trei game-uri pe propriul serviciu. Al doilea set a început în aceeași notă, după ce Soboleva a reușit break-ul în primul game de serviciu al româncei, dar Andreea Mitu a revenit în forță și s-a impus cu scorul de 6-3.

În setul decisiv, tot Soboleva a reușit primul break, reușind să conducă cu scorul de 3-2, dar Mitu a recuperat break-ul în game-ul următor. Până la scorul de 5-5, ambele jucătoare au cedat game-urile de pe propriul serviciu, până când Mitu a reușit să intre în avantaj, la scorul de 6-5.

Mitu a câștigat din nou pe serviciul adversarei și a reușit să închidă setul la scorul de 7-5, obținând calificarea în optimile de finală la turneul de la Angers.

În turul următor, românca o va întâlni pe rusoaica Erika Andreeva (19 ani, #122 WTA).