SPORTURI  »  TENIS  »  SYDNEY

Au pornit bine » Horia Tecău şi Max Mîrnîi au început colaborarea cu o victorie în circuitul profesionist

Horia Tecău (stînga) și Max Mîrnîi (dreapta) vor primi pentru calificarea în
Horia Tecău (stînga) și Max Mîrnîi (dreapta) vor primi pentru calificarea în "sferturi" un cec de 3.900 de dolari // Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat miercuri, 09 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat marti, 08 ianuarie 2013 22:18

Perechea româno-bielorusă s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Sydney, după ce a trecut ieri de dublul Seppi/Kas cu 6-1, 6-4.

Horia Tecău şi Max Mîrnîi şi-au început parteneriatul cu o victorie în turneul de la Sydney. După ce s-au antrenat împreună timp de trei săptămîni în Florida înainte de finalul anului, acum încearcă să stabilească automatismele necesare unui dublu. În 2012, Horia a jucat alături de Robert Lindstedt, iar Max alături de Daniel Nestor.

Prima impresie e una bună, mai ales că întîiul lor meci a însemnat o victorie. Tecău şi Mîrnîi au trecut de perechea italiano-germană Andreas Seppi/Christopher Kas 6-1, 6-4. A fost un meci de aproape o oră în care lucrurile s-au petrecut aşa cum şi-au dorit Mîrnîi şi Tecău, 90 la sută a fost procentajul de reuşită pe primul serviciu, 75 la sută pe al doilea, nici o minge de break oferită adversarilor.

Favoriţi patru ai turneului, ei se vor lupta în sferturile de finală cu învingătorii din meciul Bhupathi/Nestor (Ind/Can)-Ebden/Matosevic.

Chiar dacă turneul de la Sydney este ATP 250, toate perechile importante au venit aici pentru a se pregăti pentru Australian Open, turneu care debutează pe 14 ianuarie.

Răzvan Raț, bulversat de Edi Iordănescu: „Nu-l înțeleg. De parcă nu s-ar mai prezenta Ucraina la meci”
Nationala
Bătaie GENERALĂ pe străzi înainte de Serbia - Anglia! » Noi scene BRUTALE la Euro: huliganii englezi i-au atacat pe sârbi la terase