SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Ce păcat! Monica Niculescu a fost eliminată de la Wimbledon, după ce a cîștigat autoritar primul set! Trimite-i mesajul tău de încurajare

Articol de GSP - Publicat luni, 06 iulie 2015 11:07

Singura româncă rămasă pe tabloul de la Wimbledon, Monica Niculescu, a pierdut împotriva jucătoarei din Elveția, Timea Bacsinszky, scor 6-1, 5-7, 2-6.

După un prim set excelent, pe care l-a cîștigat clar, 6-1, Niculescu le-a pierdut pe celelalte două, scor 5-7, 2-6. Alături de US Open 2011, optimile la Wimbledon sînt cea mai mare performanță pentru Monica într-un turneu de Mare Șlem.

În vîrstă de 27 de ani, jucătoarea noastră a luptat încontinuu, pentru fiecare punct, dar a părut puțin afectată de căldura sufocantă de la Londra, pe finalul meciului.

Elvețianca Bacsinszky va juca în sferturi cu învingătoarea meciului Caroline Wozniacki - Garbine Muguruza.

***

liveTEXT  Monica Niculescu - Timea Bacsinszky 6-1, 5-7, 2-6

2-6

SET și MECI BACSINSKY: Monica a cedat deși a cîștigat lejer primul set

2-5

Game Niculescu: Monica Niculescu și-a cîștigat serviciul, însă în continuare situația este foarte grea. Timea servește pentru meci

1-5

Game Bacsinszky: Elvețianca servește bine și reușește să își facă serviciul. Monica trebuie să-și facă serviciul pentru a rămîne în meci

1-4

Break Bacsinszky: Din păcate Timea reușește un nou break, iar lucrurile devin tot mai complicate pentru Monica

1-3

Break Niculescu: Monica nu renunță și face un break cînd adversara ei credea că meciul este aproape gata. În continuare sportiva noastră mai are un break de recuperat

0-3

Break Bacsinszky: Monica Niculescu pare căzută din punct de vedere psihic. Jocul ei este departe de cle prestat în primul set.

0-2

Game Bacsinszky: Jocul elvețiencei e tot mai bun, în timp ce Monica Niculescu comite greșeală după greșeală

SETUL 3 / 0-1

Break Bacsinszky: Monica a început prost setul decisiv. Pare într-o cădere după un prim set excelent.

5-7

SET BACSINSZKY: Bacsinszky cîştigă setul şi egalează situaţia. Meciul intră în decisiv.

5-6

Break Bacsinszky: Elvețianca cîștigă la 0 pe serviciul româncei și servește din nou pentru set

5-5

Break Niculescu: Românca se menține în set și face rebreak-ul.

4-5

Break Bacsinszky: Elvețianca reușește al doilea break consecutiv și va servi pentru a cîștiga setul doi.

4-4

Break Niculescu: Monica profită de greșelile adversarei și face rapid rebreak-ul.

3-4

Break Bacsinszky: Elvețianca face break și trece pentru prima dată în avantaj

3-3

Game  Bacsinszky: Bacsinszky egalează din nou și se ține aproape de româncă

3-2

Game Niculescu: Românca se impune cu lejeritate în game-ul de serivicu și trece în avantaj.

2-2

Game Bacsinszky: Bacsinszky reușește să se impună în game-ul de pe propriul serviciu și egalează scorul.

2-1

Game Niculescu: Niculescu se menține în avantaj, după ce a cîștigat game-ul pe propriul serviciu

1-1

Game Bacsinszky: Elvețianca supraviețuiește unui game lung și egalează situația în setul doi.

1-0

Game Niculescu: Niculescu începe foarte bine și setul doi și cîștigă game-ul propriul serviciu.

A început setul II

6-1

SET NICULESCU: Monica Niculescu face încă un break și românca reușește să cîștige primul set.

5-1

Game Niculescu: Niculescu își cîștigă din nou serviciul și este la un game de cîștigarea primului set.

4-1

Break Niculescu: Niculescu își mărește avantajul față de adversară. Românca face încă un break.

3-1

Game Niculescu:  Niculescu a salvat două mingi de break și reușește să se mențină în avantaj.

2-1

Game Bacsinszky: Elvețianca salvează o minge de break și cîștigă primul game pe propriul serviciu

2-0

Game Niculescu: Niculescu cîștigă primul game în care a servit și își consolidează avantajul față de adversară

1-0

Break Niculescu: Românca începe perfect meciul și fructifică a doua șansă de break.