TENIS    •   WTA WUHAN

Dezamăgitor! O nouă eliminare prematură pentru Simona Halep!

Simona Halep, foto: reuters

Marti, 23 Septembrie 2014

Simona Halep a revenit în circuitul WTA după o scurtă pauză, dar meciul de debut a fost unul infernal şi a trebuit să se recunoască învinsă în set decisiv, scor 6-2, 2-6, 3-6.

Numărul 2 mondial a pierdut în faţa jucătoarei spaniole Garbine Muguruza, o altă tînără pe care specialiştii o văd în top 10 WTA în cel mai scurt timp.

Halep a cîştigat primul set destul de clar, scor 6-2, dar apoi a mai reuşit să obţină doar 5 gameuri pînă la final şi s-a recunoscut învinsă în faţa mai tinerei adversare.

Este a doua eliminare prematură pentru Simona Halep după ce la US Open a fost învinsă de Lucic-Baroni.