SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIONILOR LONDRA

"Din nou rege". Roger Federer a cîştigat din nou Turneul Campionilor!

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 noiembrie 2010 00:00

Roger Federer (locul 2 mondial) a cîştigat ediţia din acest an a Turneului Campionilor, de la Londra, învingîndu-l în 3 seturi pe Rafael Nadal (locul 1 mondial), cu 6-3 / 3-6 / 6-1.

Aceasta a fost cea de-a 22-a întlnire dintre cei mai buni jucători ai lumii, la această oră, ocupanţii primelor două locuri ale clasamentului.

Dacă pentru Nadal a fost prima apriţie în finala turneului, Federer a cîştigat trofeul de 5 ori din cele 6 apariţii. de pînă acum. În urma victoriei, Roger a egalat recordul lui Lendl şi Pete Sampras, fiecare cu cîte 5 succese.

Elveţianul a reuşit să mai reducă din diferenţa destul de mare care stătea trecută în dreptul bilanţului întîlniriilor directe: 14 victorii Nadal şi 7 victorii Federer.

Roger Federer, în vîrstă de 29 de ani a atins topul clasamentului ATP în 2004, a cîştigat 738 de partide (174 de înfrîngeri) şi a obţinut nu mai puţin de 58.430.000 dolari din premii.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”