SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Dinara Safina va deveni lider mondial al WTA la 20 aprilie

Articol de GSP - Publicat joi, 09 aprilie 2009 00:00

Rusoaica Dinara Safina va ocupa locul 1 în clasamentul WTA din data de 20 aprilie, ea luându-i locul americancei Serena Williams care a ocupat această poziţie timp de 11 săptămâni, informează cotidianul The Telegraph.

Această schimbare se va produce din cauza eşecului Serenei Williams în faţa tenismenei din Cehia, Klara Zakopalova, scor 4-6, 6-3, 1-6, în cadrul unui meci din turul întâi al turneului de la Marbella.

La aflarea veştii ca va deveni lider mondial, Dinara Safina a spus: "Este o mare onoare că voi ocupa locul 1 în clasamentul mondial şi e un vis împlinit al oricărei tenismene care joacă în circuitul profesionist. Este şi mai special pentru că şi fratele meu Marat a fost lider mondial şi voi împărţi cu el acest succes".

Safina este cea de-a doua tenismenă din Rusia care va deveni lider, după Maria Şarapova, şi a patra sportivă care ajunge pe primul loc fără să câştige un turneu de Mare şlem, după Kim Clijsters, Amelie Mauresmo şi Jelena Jankovic.

Safina va fi cea 19 tenismenă din lume care ocupă fotoliul de lider al WTA după Chris Evert, Evonne Goolagong-Cawley, Martina Navratilova, Tracy Austin, Serena Williams, Venus Williams, Justine Henin, Kim Clijsters, Jennifer Capriati, Arantxa Sanchez-Vicario, Amelie Mauresmo, Monica Seleş, Steffi Graf, Martina Hingis, Lindsay Davenport, Maria Şarapova, Ana Ivanovic şi Jelena Jankovic.

În 2008, Dinara Safina a câştigat patru titluri WTA, la Montreal, Los Angeles, Berlin şi Tokyo, şi a mai jucat cinci finale, dintre care la Australian Open şi Roland Garros. La Jocurile Olimpice de la Beijing, rusoaica a cucerit medalia de argint.

Sursa: NewsIn