SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIONILOR

Djokovici, în finală după 4 ani » Liderul ATP a fost primul calficat în ultimul act de la Turneul Campionilor

Articol de - Publicat luni, 12 noiembrie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 11 noiembrie 2012 20:37

Numărul unu mondial, Novak Djokovici şi-a asigurat ieri locul în ultimul act al Turneului Campionilor după o victorie muncită, 4-6, 6-3, 6-2 în două ore şi 11 minute cu Juan Martin Del Potro.

Sîrbul a avut un prim set ceva mai nesigur, spre deosebire de adversarul lui, care a servit excelent, apoi a făcut break-ul la timp, la 4-4. În actul secund, argentinianul a avut din nou un break în faţă, dar de acolo Nole s-a adunat, a egalat imediat scorul, după care a început să-l plimbe şi să-l împingă tot mai mult pe Delpo.

Rezultatul: meciul s-a întors complet în favoarea liderului ATP. Aflat la a 6-a participare la Turneul Campionilor, el trece pentru a treia oară de grupe. În 2010 s-a oprit în semifinale, dar în 2008 a mers pînă la capăt, cucerind titlul.